Jakie jest twoje pudełko z jedzeniem na wynos?
Sobota, 01.03.2008. Maria
Jakie jest twoje pudełko z jedzeniem na wynos?
Zdarza się, że kiedy przyjdzie nam ochota na szybki obiad – zamiast zrobić samemu pyszny posiłek w domu – korzystamy z tych osobliwych barów z jedzeniem na wynos. Niestety do produkcji opakowań i pojemników, zużywa się często ogromne ilości energii, a część z nich rozkłada się tak długo, że wpływ naszej przekąski na środowisko może trwać dłużej niż trwać będziemy my.

O to w jaki sposób na stronie Smartplanet.com ocenione zostały opakowania i pudełka na wynos w skali od 1 (złe) do 5 (dobre).

1. Styropian – wszechobecne pojemniki do dań na wynos, miski na zupy, kubki do kawy.

Ocena: 1

Zła wiadomość: Wszystkie badania pokazują, że styropian po użyciu, staje się stałą częścią naszego środowiska. Informacje na temat szkodliwości styrenu, który jest używany do produkcji żywic polistyrenowych można znaleźć tutaj.

Dobra wiadomość: Wiele miast (niestety na razie tylko w Stanach Zjednoczonych) wprowadza przepisy nakazujące restauracjom zaprzestania korzystania z produktów styropianowych. Jest też coraz więcej alternatyw.

2. Pojemniki plastikowe – pojemniki do zup i sałatek, kubki do jogurtów, kubki do zimnych napojów, naczynia do deserów lodowych.

Ocena: 2

Zła wiadomość: Plastik wytwarzany jest z ropy, surowca który zaczyna się wyczerpywać. Dodatkowo, wiele z substancji chemicznych używanych do produkcji żywic plastikowych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Recykling trochę tu pomaga, lecz wciąż pozostaje problem znaczącego zanieczyszczenia powstającego w czasie produkcji.

Dobra wiadomość: Ograniczanie oraz ponowne używanie może zmniejszyć ilość produkowanych plastików. Nie powinno się ich jednak używać więcej niż kilka razy, zauważono bowiem, że potencjalnie szkodliwe związki chemiczne mają tendencję do „migracji” do naszego jedzenia w szczególności podczas podgrzewania pojemnika w kuchence mikrofalowej.

3. Torby plastikowe i papierowe – supermarket, targ, lokalny sklepik, twój ulubiony bar z jedzeniem na dowóz.

Ocena: 3

Zła wiadomość: Obydwie opcje są dość nieprzyjazne środowisku. Jest sporo technicznych informacji, które należy rozważyć, zanim definitywnie stwierdzimy, które są „bardziej zielone”. Można do nich zaliczyć: stawki za recykling w twojej okolicy, ilość zanieczyszczeń i odpadów jakie są wytwarzane oraz ilość zużytej energii podczas produkcji. Na pytanie: „papierowa czy plastikowa?” najlepsza odpowiedź to: „Mam własną płócienną.”
Dobra wiadomość: Podobnie jak plastikowe pojemniki, plastikowe siatki też można użyć ponownie, np. jako worki na śmieci, torby na lunch itd. Od momentu wprowadzenia podatku w Irlandii w 2002 roku, użycie plastikowych toreb spadło o 95%. W innych miastach, również wprowadza się podobne podatki lub zakazy używania siatek. Torby papierowe mają krótszą trwałość, ale także mogą być z łatwością poddawane recyklingowi.

4. Opakowania kartonowe – Resztki z drugiego śniadania, sałatka na wynos, chińszczyzna na wynos, tort urodzinowy w biurze.

Ocena: 3

Zła wiadomość: Wiele obszarów nie posiada systemu kompostowego przyjmującego papier zabrudzony jedzeniem. Wiele produktów celulozowych wciąż zawiera chlor lub wybielacze, które mogą być groźne dla środowiska, jeśli znajdą się na wysypiskach. Więcej chemikaliów wydzielanych jest przez fabryki celulozy, niż przez sam papier.

Dobra wiadomość: Karton niezanieczyszczony jedzeniem może być poddany recyklingowi razem z innymi papierami. .

5. Bioprodukty – bioplastiki PLA (polilaktydowe) produkowane ze skrobiowych produktów ubocznych rolnictwa, opakowania BioBag powstające ze skrobi kukurydzianej, talerze i inne pojemniki wytworzone z włókien roślinnych np. trzciny cukrowej, bambusa lub z miazgi ryżowej, sztućce oparte na ziemniakach oraz rosnąca liczba innych rozwiązań (niestety w Polsce jeszcze na niewielką skalę).

Ocena: 4

Zła wiadomość: Większość potrzebuje specjalnych warunków i placówek, aby ulec biodegradacji lub poddać się procesowi kompostowania. Podobnie jak w przypadku plastiku, do ich produkcji potrzeba energii i deficytowych surowców.
Dobra wiadomość: Wprowadzanych jest coraz więcej rozwiązań w zakresie biologicznych opakowań i są one zazwyczaj szybko przyswajane (zwłaszcza w u USA czy Europie Zachodniej).

6. Folia aluminiowa – pudełko z aluminium, albo folia wokół burrito, kebaba, falafli czy kolby kukurydzy.

Ocena: 4

Zła wiadomość: Pozyskanie i proces produkcji metalu pochłaniają dużo energii. Mimo, że zapasy aluminium są obfite, żadne surowce nie są nieskończone.

Dobra wiadomość: Aluminium i jego stopy mogą być topione i formowane na nowo w nieskończoność. W domu po umyciu, możesz ponownie wykorzystać folię. Jeśli aluminium dostanie się na wysypisko, z czasem się utleni, zmieniając się w tlenek glinu nie emitując przy tym gazów i innych zanieczyszczeń.

7. Produkty z papieru z recyklingu – niektóre pudełka kartonowe na sałatki i resztki, część chusteczek i ręczników papierowych dodawanych do jedzenia.

Ocena: 4

Zła wiadomość: Nie istnieje obecnie jasny i klarowny system oznaczania informujący konsumentów jaka część produktu pochodzi właściwie z recyklingu.

Dobra wiadomość: Produkcja papieru z recyklingu wymaga mniej substancji chemicznych niż produkcja zwykłego papieru. Przyczynia się też do oszczędzania energii oraz miejsca na wysypiskach, ratuje drzewa i redukuje zanieczyszczenie wody i powietrza.

8. Opakowania jadalne stworzone z jedzenia – miska chlebowa do zupy, naczynia z otrąb pszennych, rożek do lodów, miska-tortilla do sałatki taco.

Ocena: 5

Zła wiadomość: Jadalne opakowanie może zostać podane na papierowym talerzu albo innym jednorazowym produkcie, tym samym negując korzyści wynikające z podawania jedzenia w jedzeniu.

Dobra wiadomość: Jeśli jest to jedyna rzecz jaka zostanie ci podana, wyeliminuje to dużą ilość odpadów. Jeśli nie zdołasz zjeść wszystkiego, zrobią to za ciebie gołębie.

9. Opakowania niejadalne stworzone z jedzenia – liście bananowca używane do transportu i serwowania chińskich lub indyjskich potraw, liście kukurydzy do zawijania tamali.

Ocena: 5

Zła wiadomość: Tak samo jak w przypadku pojemnika jadalnego, mogą zostać podane z dodatkowym talerzem lub miską.

Dobra wiadomość: Całkowicie nadają się do kompostowania, oraz nie zanieczyszczają środowiska. Można ich używać zarówno do gotowania jak i transportu jedzenia.

10. Przyjdź z własnym (BYO) – Płócienne torby w supermarketach, kubki do kawy w lokalnej kawiarni, własne naczynia w barze sałatkowym.

Ocena: 5

Zła wiadomość: Brak minusów, poza twoją chęcią i wysiłkiem włożonym w przyniesienie własnego naczynia.

Dobra wiadomość: Wiele sklepów, czy restauracji oferuje rabaty za korzystanie z własnych toreb lub naczyń, które przyniesiesz ze sobą, żeby wziąć jedzenie na wynos. Nie produkujesz odpadów. Jesteś z siebie zadowolony. Jest super.


Tłumaczenie: Michalis Czatyris
Komentarze
extra 04.05.2010 19:49
swietny artykul!
Gość 03.05.2010 13:20
Nic tak źle nie robi jak kolejny inteligent, który opisuje coś, robiąc za mądrale... Czy naprawdę trzeba tłumaczyć, że zawadnianie szkodliwości przez pseudo-ekologa naukowca, tylko szkodzi temu środowisko bo wskazuje na wielkie wojowanie z calym swiatem przy pomocy walsnej glupoty?

Od kiedy to styren zachowywał się będzie jako polistyren?

\"Zła wiadomość: Wszystkie badania pokazują, że styropian po użyciu, staje się stałą częścią naszego środowiska. Informacje na temat szkodliwości styrenu, który jest używany do produkcji żywic polistyrenowych można znaleźć tutaj.\"

KRETYNIZM!

Kolejny geniusz... gdzie to ktoś z wykształceniem chemicznym nazwie polimer plastikiem?

Szkoda gadać
Pozdrawiam