Po fali samobójstw w fabryce Foxconn zmarła kolejna osoba, tym razem z wyczerpania. To 11 śmierć w chińskich fabrykach tej korporacji od stycznia tego roku. Aby oddać hołd zmarłym, członkowie Students & Scholars Against Corporate Misbehavior (SACOM) ogłosili 8 czerwca 2010 Dniem Pamięci Ofiar Foxconn. Aby uczcić pamięć ofiar, 8 czerwca aktywiści przyniosą wiązanki białych kwiatów do sklepów Apple.
Yan Li, 27 lat, to najnowsza ofiara Foxconn, producenta iPadów i innych elektronicznych urządzeń. W zakładach tej firmy ma ostatnio miejsce fala samobójstw. Yan Li zmarł jednak na skutek wyczerpania, dnia 27 maja, po tym jak przepracował 34 godziny pod rząd. Jego żona mówi, że pracował na nocnej zmianie od miesiąca i podczas tego okresu wyrabiał nadgodziny każdej nocy. Yan pracował dla Foxconn jako inżynier od kwietnia 2007 r.
To 11 śmierć w tej korporacji od stycznia tego roku.
Aby oddać hołd wszystkim tym przedwcześnie zmarłym, członkowie Students & Scholars Against Corporate Misbehavior (SACOM) ogłosili 8 czerwca 2010 Dniem Pamięci Ofiar Foxconn. Pomimo presji instytucji społeczeństwa obywatelskiego i mediów, Foxconn wciąż zaprzecza, że samobójstwa były związane z metodami zarządzania personelem. Na konferencji prasowej 26 maja prezes Foxconn, Terry Gou, stwierdził, że samobójstwa miały związek z problemami miłosnymi i innymi osobistymi sprawami ofiar. Jest oczywiste, że Foxconn nie ma zamiaru zrewidować strukturalnych problemów istniejących w fabryce. Próby zrzucenia z siebie odpowiedzialności są zniewagą dla zmarłych i opinii publicznej.
2 czerwca prezes Apple, Steve Jobs stanął w obronie Foxconn i oznajmił, że dostawca Apple nie jest sweatshop’em. Skomentował też sytuację mówiąc, że liczba samobójstw w Foxconn nie jest wysoka. Zamiast przyjrzeć się problemom istniejącym w Foxconn, Apple opiera się wprowadzeniu jakichkolwiek planów naprawczych. Oświadczenie Jobsa jest niczym innym, jak tylko współudziałem w upodlaniu pracowników, którzy są traktowani jak maszyny.
Część odpowiedzialności za nadużycia w Foxconn należy również do światowych marek, których urządzenia są tam produkowane. W międzynarodowym łańcuchu dostaw, to wielkie marki uzyskują lwią część zysku ze sprzedaży, a wytwórcy tacy jak Foxconn chcąc utrzymać kontrakty muszą stale obniżać koszty. Aby utrzymać swój poziom zysków przy coraz niższych kosztach produkcji, przeznaczają coraz mniej pieniędzy na płace dla pracowników, zwłaszcza niższego szczebla. Aby przerwać ten „wyścig do dna” firma Apple i inne wielkie marki powinny zwiększyć cenę jednostkową płaconą za zamawiane urządzenia.
SACOM domaga się aby Foxconn, a także Apple i inni klienci Foxconn:
- zrewidowali metody zarządzania personelem aby zmniejszyć presję, pod którą są pracownicy
- współpracowali przy stworzeniu demokratycznie powołanego związku zawodowego
- zreformowali politykę zamówień wymuszającą „wyścig do dna”
- zapewnili godną płacę, aby pracownicy tacy jak Yan Li nie musieli pracować tak dużo w nadgodzinach
Aby uczcić pamięć ofiar, SACOM i inni partnerzy akcji z Hong Kongu urządzą 8 czerwca protest w sklepie Apple, który jest własnością Gou Tai-chiang, młodszego brata Terry’ego Gou. Zachęcamy organizacje pozarządowe, związki zawodowe oraz osoby indywidualne do przyłączenia się do Dnia Pamięci Ofiar Foxconn poprzez:
lub
2. zorganizowanie protestu polegającego na przyniesieniu białych kwiatów do sklepów Apple
fot. Yutaka Tsutano, betta design