Nasz pomysł jest z jednej strony bardzo nowatorski z drugiej - oczywisty – mówi Anna Bień z kooperatywy “Dobrze”. Chcemy kupować zdrową żywność po jak najniższych cenach, ale uwzględniających koszty godnej płacy i zrównoważonego rolnictwa. Zdecydowaliśmy się na sklep bo dzięki własnemu miejscu będziemy mogli częściej kupować, urozmaicić asortyment i dotrzeć do większej liczby osób, a z czasem stworzyć miejsca pracy. Działamy jako stowarzyszenie non-profit, żeby podkreślić, że naszym celem nie są zyski, a jedynie wypracowanie dochodu, który umożliwi nam utrzymanie i rozwój naszego przedsięwzięcia. To typowy przykład ekonomii społecznej. Jako stowarzyszenie nie możemy jednak liczyć od państwa na żaden kapitał startowy (jak ma to miejsce w przypadku zakładania pierwszego biznesu) dlatego zwracamy się do osób, którym bliskie są wartości solidarności, samoorganizacji i współdziałania.
Kooperatywa, aby otworzyć sklep, zarejestrowała się jako stowarzyszenie, postanowiła wynająć od miasta lokal i opracowała strategię działania. Na stronie kampanii na portalu PolakPotrafi.pl
Czym sklep kooperatywy będzie różnił się od zwykłego sklepu?
sklep działa w oparciu o składki oraz pracę członków i członkiń
cały dochód przeznaczamy na rozwój kooperatywy
tworzymy i integrujemy społeczność
każdy członek i członkini mają takie samo prawo głosu
kupujemy żywność u drobnych rolniczek i rolników
Te kilkanaście tysięcy złotych plus składki członkowskie to niezbędne minimum na start, które pozwoli przygotować lokal. Nasz pomysł jest tak oczywisty i dobry, że nie boimy się o nasz sukces – twierdzi Marta.
Projekt poparły między innymi: Laboratorium Kooperacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej i inicjatywa Otwarty Jazdów, a także kucharz i twórca “Szkoły na Widelcu” Grzegorz Łapanowski.
Jak dołączyć do kooperatywy?
To bardzo proste. Na stronie kooperatywy czytamy:
Jeśli nasz pomysł przypadł Ci do gustu, wypełnij krótką ankietę i napisz do nas: kooperatywa@dobrze.waw.pl a otrzymasz od nas powitalne info (koniecznie wyślij emaila!) . Jeśli spodoba ci się jak działamy, wówczas możemy się spotkać na zakupach. Formularz zakupów otrzymasz po dołączeniu do kolektywu! Zakupy robimy co tydzień w czwartki po południu w FEMINOTECE. Adres Mokotowska 29a.
A dla bardziej zainteresowanych:
Chcesz zostać naszym partnerem i pomóc w promocji projektu? Poznać nas? Zaprosić na swoje wydarzenie? Napisz do nas:
kooperatywa@dobrze.waw.pl lub zadzwoń pod numer 501142107, 609025682.
Strona projektu: http://polakpotrafi.
Strona kooperatywy: www.dobrze.waw.pl