W nadchodzący weekend (31 lipca/1 sierpnia), w godz. 11.00 - 17.00 zapraszamy na Plac Wolnica w Krakowie, gdzie Muzeum Etnograficzne zaproponuje Wam możliwość poznania i zgłębienia sekretów malarstwa w stylu zalipiańskim.
Pokazy, połączone z warsztatami dla wszystkich chętnych, prowadzone będą przez regionalnych twórców co jest rzadką okazją, by w sercu miasta spotkać nieco zapomnianą kulturę na co dzień kojarzoną z wsią.
Ciekawość i fantazja to wszystko czego potrzeba, by pozwolić tradycji ludowej rozbudzić w każdym kreatywność i radość tworzenia. Ta wizyta w świecie małopolskiego rzemiosła pozwoli odkryć ukryte talenty i przypomni o radości, jaką daje ozdabianie świata.
Muzeum Etnograficzne zaprasza zwłaszcza obcokrajowców dla których przygotowno instrukcje w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.
Zachęcamy do przyniesienia ze sobą przedmiotu, który pomalowany zamieni się w kawałek bajkowego świata.
WSTĘP WOLNY!
Polski folklor jest modny!
Wdarł się do naszych mieszkań, szaf i ogrodów. Wielu młodych polskich projektantów sięga w swych projektach po motywy ludowe: wycinanki łowickie, malowidła chat z Zalipia, czy pasiaki z Mazowsza. Aby dodać swojemu mieszkaniu nutkę ludowości wystarczy postawić na jeden mocny akcent. Może to być wzorzysta pościel,zdobiony klosz na lampę,albo ludowe krzesło. Można też samemu nadać starym meblom nowy, designerski wygląd wzbogacajac je elementami ludowymi!
Wzorowy świat – zalipiańskie kwiaty
W Zalipiu ściany zabudowań zdobią bukiety, girlandy i wieńce mieniące się paletą intensywnych barw. Ta malownicza wieś jest jedną z nielicznych w Europie, gdzie domy, budynki gospodarcze, a nawet kościół do dziś są zdobione kwiatowymi wzorami.
Odkryte przez etnografów na początku XX wieku dekoracje malowane na domach mają niepowtarzalny, rozpoznawalny charakter i uczyniły tę małopolską wieś jedną z najsłynniejszych w Polsce. Co ciekawe, tworzone i rozwijane przez pokolenia zalipiańskich mistrzyń kwietne dekoracje dziś nie tylko ozdabiają ściany ich domostw, studnie na podwórkach, psie budy czy płoty, ale również wiele budynków w innych częściach kraju, choćby krakowską kawiarnię „U Zalipianek”.
Żródło: http://naludowo.pinger.pl