Etyczny kodeks ogłosiło
Wydawnictwo „Bezdroża” z okazji Światowego Dnia Turystyki, który obchodzodzono 27 września. Zasady odpowiedzialnego podróżowania z Bezdrożami będą publikowane w każdym nowo wydawanym przewodniku turystycznym. W ten sposób Wydawnictwo chce przyczynić się do popularyzacji przyjaznych dla środowiska form turystyki, które przyczyniają się do aktywnej ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, wspierają rdzennych mieszkańców regionów i krajów oraz uwrażliwiają turystów na lokalne tradycje i środowisko naturalne.
Zasady odpowiedzialnego podróżowania z „Bezdrożami”:
1. Zaplanuj swoją podróż i przygotuj się do niej!
2. Naucz się choćby kilku słów i zwrotów w języku kraju czy regionu, który odwiedzasz!
3. Kupuj lokalne produkty i pamiątki! Korzystaj z usług miejscowych ludzi, tak by jak najwięcej Twoich wydatków wpierało lokalną gospodarkę!
4. Kosztuj miejscowej kuchni, kupuj sezonowe produkty spożywcze, korzystaj z miejscowych targów i jarmarków!
5. Szanuj mieszkańców, ich kulturę i tradycje, postaraj się nie zwracać na siebie uwagi strojem i zachowaniem całkiem odmiennym od miejscowych zwyczajów, pytaj czy możesz zrobić zdjęcie!
6. Nie zostawiaj po sobie śmieci, szczególnie w miejscach cennych przyrodniczo, parkach narodowych, etc.!
7. Dbaj o dziedzictwo kulturowe, nie zostawiaj po sobie śladu zwiedzając zabytki i miejsca archeologiczne!
8. Często korzystaj z ekologicznych środków transportu i komunikacji publicznej! W ten sposób przyczyniasz się do ochrony globalnego klimatu!
9. Podróżuj aktywnie i poznawczo!
My polecamy także dostępny od ponad roku w wielu polskich księgarniach (także wysyłkowych) „
Zielony azymut. Przewodnik świadomego podróżnika” wydany przez National Geographic – książka prezentuje zasady świadomej turystyki oraz opisuje kilkadziesiąt miejsc na całym świecie, w których turysta swoimi pieniędzmi bądź pracą jako wolontariusz może wesprzeć przyrodę, tubylców czy lokalne biura podróży.