Kulturalna makulatura
Wtorek, 06.10.2009. Zuza
Kulturalna makulatura
Źródło: http://zielonalekcja.pl/index.php?mod=multimedia&kategoria=&gdzie=&q=&galeria=26&id=6823
Rola projektanta bardzo się ostatnio się zmieniła. Dzisiaj, kiedy rynek jest wypełniony, nie sztuką jest zaprojektowanie stołu czy regału. Tym co naprawdę ważne jest funkcjonalność i nowatorstwo przedmiotu. Nie mniej ważne jest też to by przedmiot ten stworzyć z czegoś co już istnieje, im dłużej rzeczy czy materiały nie trafiają na śmietnik, tym lepiej dla środowiska. Grupa Makultura wyspecjalizowała się w produkowaniu przedmiotów codziennego użytku z papieru, tego z odzysku rzecz jasna. 
Grupa Makultura – Reuse na 102
 
 
Krakowską grupę „Makultura”  tworzą studenci Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych. W ramach ich projektu znalazło się nie tylko tworzenie przedmiotów, ale także edukacja, jak segregować oraz co z tą makulaturą zrobić później. Działalność grupy, tworzonej przez Piotra Hojdę, Jadwigę Husarską-Chmielarz, Paulinę Kordos, Franciszkę Kornecką, Pawła Marcinkowskiego, Jadwigę Rataj oraz Przemysława Szubę, koncentruje się na pokazaniu, że odpady, a szczególnie papier, to idealny surowiec, z którego można wykonać oryginalne i funkcjonalne przedmioty użytku codziennego. Akcja skierowana była głownie do akademickiego środowiska, stąd też projekty są skierowane głównie do studentów projektów (oby!) władz uczelni.
 
Akcja – reuse i recycle
 
Na pierwszym planie stanęła edukacja środowiska akademickiego poprzez zwrócenie uwagi na problem marnowania papieru (wyrzucanie i brak powtórnego wykorzystania). Po drugie twórcy zaprojektowali systemu recyclingu papieru na Uczelni. W efekcie nastąpiło zmniejszenie bezsensownego zużycia papieru, selekcja zużytego papieru, wtórne wykorzystanie papieru do projektów na Wydziale oraz przekazanie niewykorzystanego papieru do firm zewnętrznych. Na końcu zaś było promowanie proekologicznych zachowań, tj. współpraca z innymi Katedrami (szerzenie śmiecio-świadomości) oraz włączenie władz Uczelni do akcji.
 
Efektem akcji jest kilka niezmiernie ciekawych projektów. Pośród nich warto zwrócić uwagę na zestaw pojemników „Rura”, który służy do segregacji odpadów. Wykonany z mocnych, tekturowych rur, objętość pojemników zależy od długości rur. Spód rur dodatkowo został zaimpregnowany, by zabezpieczyć pojemniki przed wilgocią. Problem objętości odpadów rozwiązuje kolejny projekt o nazwie „Fillit” który służy do ich zgniatania. Na koniec projekt: „PAPIERodyl” to z kolei pojemnik do segregacji papieru, przypominający formą teczkę. Służy do gromadzenia makulatury w domu lub biurze i pozwala na zrobienie z niej poręcznego pakunku, co ułatwia wyniesienie makulatury do punktu skupu..
 
Druga kategoria przedmiotów to siedziska. Z myślą o studentach pracujących nawet na korytarzach uczelni powstało „Pasedo”, czyli papierowe siedzisko przeznaczone do pracy z notebookiem umieszczonym na kolanach. Wykonano je ze ścinków papieru pociętego w niszczarce, co zapewnia materiałowi wysoką odporność na zniszczenia. Ponadto zużyte siedzisko może zostać powtórnie przetworzone. Również praktycznym pomysłem na wykorzystanie zalegających w mieszkaniu stosów gazet jest projekt o nazwie „Nabrukowiec”. Tworzą go zwinięte wzdłuż dłuższej krawędzi i nasączone klejem rulony o kształcie walca. Z dwóch połączonych modułów, zabezpieczonych papierową banderolą, powstaje siedzisko – ustawione w pionie pełni funkcję taboretu, a w poziomie pufy. Na potrzeby studentów oczekujących np. na korekty przed drzwiami katedr zaprojektowany został „Tuboret” wykonany z odpadowych kartonowych tub, na które wcześniej nawinięty był papier bądź folia. Składa. W zależności od tego, w jaki sposób zostanie złożony, może on pełnić funkcję siedziska z oparciem, wolno stojącego taboretu lub maty.
 
Efekty pracy Grupy Makultura będzie można zobaczyć na wystawie HejNow Kraków – ekologiczne projekty z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – prezentowaną na przeglądzie szkół projektowych w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi  w dniach 15-31 października 2009 r.
 
Dalsze Inspiracje
 
Jeśli zainteresowały was meble z papieru warto też zajrzeć na stronę brytyjskiego projektanta Gillesa Millera, wykonującego meble z tektury falistej. Potrafi zrobić z niej kanapę, zegar stojący czy stolik nocny. Gdy meble się zniszczą lub po prostu znudzą oddaje się je na makulaturę, lub przetwarza na coś innego. Równie inspirująca może być wizyta na stronie dotyczącej Joanny Figurniak absolwentki kierunku projektowania form przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu odzyskującej wtłaczani do jajek oraz butelki PET z których robi przeróżne cuda, takie jak np. lampy z butelek PET czy siedzisko z wytłoczek na jajka spiętych długim bawełnianym paskiem, który służy także jako uchwyt do jego przenoszenia po złożeniu.
 
 
Polecane linki:
 
Komentarze