Przetworów nie musimy Wam przedstawiać. Od kilku lat jest to kluczowa impreza nie bez powodu nazywana eksplozją czy rezydencją twórczego recyclingu. Zapraszamy na piątą edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Tym razem organizatorzy zadają sobie i nam pytanie: "Jak przetrwać?"
Design, który respektuje środowisko naturalne, połączony z recyclingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem materiałów jest mocną tendencją światowego wzornictwa. Trudno projektując ciągle nowe przedmioty oprzeć się refleksji dotyczacej eksploatacji naturalnych zasobów Ziemi, narastającego konsumpcjonizmu czy w końcu nietrwałości nowo wytworzonych rzeczy. Funkcjonujemy w obiegu kupowania, używania, kolekcjonowania, wyrzucania, dzielenia się rzeczami. Człowiek dwudziestego pierwszego wieku tonie w ilości wyprodukowanych, posiadanych i zużytych przedmiotów. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z procesu czy podróży jaką przechodzi przedmiot zanim trafi w nasze ręce. Jednocześnie "recycling", "sustainability" jako pojęcia stały się globalną tendencją i tematem poszukiwań dobrych rozwiązań w prawie w każdej dziedzinie życia.
Realizując od kilku lat Przetwory organizatorzy stawiają się na przeciwległym biegunie wobec masowej produkcji, pokazują inny stosunek do produktu promując idee DIY, wspierając unikatowe projekty i kreatywne rozwiązania. W tym roku chcą pójść o krok dalej i zadać artystom prowokacyjnie pytanie: JAK PRZETRWAĆ?
Program wydarzeń podczas Przetworów znajdziecie obok. Tegoroczna, już piąta, edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY będzie miała zasięg MIĘDZYNARODOWY. Na zaproszenie organizatorów przyjadą i przetwarzać wspólnie z polskimi artystami będą następujący designerzy i grupy projektowe:
Działają na granicy architektury, sztuki i designu tworząc nowe przedmioty ze starych materiałów. Ich projekty są wyrazem idei designu zaangażowanego społecznie. Głównym obszarem ich działań jest przestrzeń miejska, w której tworzą obiekty użyteczności publicznej z tego, co znajdują na pobliskich wysypiskach (creative recycling). Podczas Przetworów wygłoszą wykład: „World without a manual”.
Źródło: http://www.refunc.nl/photos/photo64_09.JPG
Basurama – Hiszpania, Madryt (Alberto Nanclares Da Veiga, Juan López-Aranguren)
Kolektyw Basurama to platforma łącząca refleksje, dyskusje i działanie i obszarze prze-twórstwa (reuse) na wszelkich możliwych polach. Szukając luk w rozpędzonym procesie konsumpcjonizmu Basurama „wydziera” przedmioty z kategorii śmieci, odpady, zniszczone, nadając im nowe życie i znaczenie. Podczas Przetworów Basurama przetransformuje przestrzeń Soho Factory w plac zabaw, stworzony z odpadów oraz wygłosi wykład: „Play for free”.
Źródło: http://www.basurama.org/img_b08/basurama_musical_valdemoro/bateria_csr.jpg
Projekty EUG to wypadkowa poszukiwań związku pomiędzy obiektem a przestrzenią. Ich prace, tworzone w duchu ecodesignu mają przeróżne skale – od pojedynczych designerskich projektów obiektów użytkowych, do olbrzymich instalacji w przestrzeniach użyteczności publicznej (słynny projekt wiszących ogrodów nad Trafalgar Square - poniżej). EUG opowiedzą uczestnikom Przetworów o swoich projektach.
Źródło: http://www.eugstudio.com/storage/000nelson.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1244215514306
Porusza się głównie w obszarze industrial designu i designu zaangażowanego społecznie. Konceptualizm i funkcjonalność – to główne filary jego twórczości. Do najbardziej znanych projektów artysty należą Eurofurniture – meble wykonane z europalet czy bintoy – samochody – zabawki dla dzieci z przetworzonych pojemników na śmieci. Poprowadzi wykład: „Thoughts about nostalgia concept in recycle design”
Źródło: http://www.lesauskas.lt/gallery/images/img_3241.jpg
Absolwent Londyńskiego Royal College of Art. Jego prace – instalacje stanowią połączenie rzeźby i sztuki użytkowej. Jego najsłynniejsze projekty to cykl krzeseł wytworzonych z przetopionych materiałów przemysłowych oraz „Thinker Tables” - stoły z rur polipropylenowych tworzących blat przedstawiający portrety Sokratesa i Konfucjusza. Artysta podczas warszawskiego wykładu opowie o metodach swojej pracy.
Źrodło: http://www.tom-price.com/Images/Products/6H/Main/6h.jpg
Niewyczerpujące się źródło zaskakujących koncepcji przetwarzania, zawsze gotowy by przedmiotom nadać nowe funkcje. Porusza się w nurcie DIY, autor kilkudziesięciu „instrukcji” pokazujących jak transformować rzeczy np. bluzę z kapturem w torbę na laptopa, nosidełko dla dzieci czy poduszkę, kartki starych magazynów na portfel lub kopertę. W ramach autorskiego projektu Rikea przetwarzał meble IKEA tworząc z nich nowe instalacje. Na PRZETWORACH zaprezentuje min. „The lonely socks show” – drugie życie skarpet, które zgubiły swoje pary oraz wygłosi wykład: „Triangular Design Manifesto”.
Źródło: http://cdn4.mattters.com/photos/photos/1041827/hoodie-laptop.jpg
Zajmują się szalonymi projektami recyklowania muzyki. Grupa jest rozpoznawalna głównie w nurcie mash-up - czyli łączenia muzyki i tekstów ze skrajnie różnych utworów, wykorzystywania, hackowania i "rekontekstualizowania" - nie tylko już istniejących dźwięków nagrań, ale także najróżniejszych pozostałości i odpadków technologii do tworzenia nowych instrumentów, opakowań czy wydawnictw. Co więcej - występują na żywo (bez laptopów!), prowadzą audycje radiowe i warsztaty; ich performance to najczęściej bardzo imprezowe klimaty. Poza tym są weteranami Maker's Fair w NYC i Burning Man Festival na pustyni w Navadzie (poniżej).
Burning Man Festival 2010; Źródło: http://www.hellotravel.com/sites/default/files/imagecache/normal/116/cck_images/burning_man_1991_1.jpg
PRZETWÓR ROKU
Tak jak w poprzednich latach nagrodzimy najlepsze pomysły mianem PRZETWORÓW ROKU w dwóch kategoriach - przetworzonych samodzielnie podczas imprezy oraz przetworzonych samodzielnie wcześniej.
W skład jury wejdą:
Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Wspólczesnej,
Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration,
Wanda Modzelewska (konsultantka ds. wzornictwa Profundo PR),
Attilio Maranzano, fotograf znany ze współpracy z wieloma artystami na całym swiecie, m.in. z Mauricio Catelanem, Mariną Abramowic, Metthew Barneyem,
Michał Okraj (designer, kurator, właściciel studia projektowaego Designerdeutch),
Przewodniczącym jury będzie Tomek Rygalik (designer, wykładowca Royal
College of Art w Londynie i ASP w Warszawie) oraz Anthony Lebossé z francuskiej grupy 5.5 Designers, światowej gwiazdy recyclingu.,
Ogłoszenie werdyktu jury w niedzielę (12.12.) o godz. 18.00.
UWAGA ZBIÓRKA MATERIAŁÓW!!!
Organizatorzy wciąż prowadzą zbiórkę materiałów recyklingowych - potrzeba starych mebli, tkanin, szarych wełnianych swetrów, zabawek, retro AGD i sprzętu sportowego, ceramiki, szkła, kabli, lamp, ram do obrazów, starych, niepotrzebnych książek, płyt winylowych, tekturowych rurek, formatek, kawałków pleksi, gąbek oraz wszystkiego, co zabiera miejsce w domu, w piwnicy, na strychu, a także odpadw poprodukcyjnych z różnych materiałów.
W sobotę i w niedzielę (4-5 grudnia) w godz. 12-15 ofiarni warszawiacy mogą przynosić materiały do Soho Factory (ul. Mińska 25). Jeśli dysponujesz takimi surowcami, ale nie wiesz jak je dostarczyć, nie masz transportu, prosimy o kontakt ze specjalną agentką Przetworów - Biedronką: (tel. +48 603 748 852) lub
mailowoprzetwory05@gmail.com.
Współorganizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Artanimacje, SOHO Factory, Partnerzy: Ambasada Niderlandów, British Council, Creative Cities, Ambasada Litwy, Instytut Francuski, EUNIC, PSR, WWAA, Profundo, Vitra, Ikea, Vox Meble, AG Complex, Bonetti, Tsunami Recycling, Fundacja Recyclinic, Miuki, Studio Rekording, Topex, Lasotasmy.pl, Italvelluti, Eco Materia, Fundacja Zielony Horyzont, Erp Polska
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Domo TV, Roxy.fm, Aktivist, Elle Deco, Exclusiv, Gogaga, Przekrój, City Dopping, Emma Pak, Notes na 6 tyg, gazeta.pl