Właśnie kupiłaś/eś dla swojego dziecka uroczą przytulankę: misia, podobnego do tego, którego miałaś/eś w dzieciństwie. Miś jest brązowy, puszysty, miły w dotyku i na pewno spodoba się dziecku. Twój prezent może zawierać również inny „gratisowy” dodatek. To polichromowane bifenyle, które mogą doprowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego, zaburzeń rozwojowych, podwyższonego ryzyka zachorowania na raka i wpłynąć negatywnie na układ nerwowy i immunologiczny.
Wracasz do domu zmęczona/y po całym tygodniu pracy, obiecując sobie, że w weekend wyśpisz się za wszystkie czasy. Bierzesz kąpiel i kładziesz się do nowej pościeli z pięknym nadrukiem. Tę noc spędzisz prawdopodobnie w towarzystwie ftalanów, których nadmiar może rozstrajać gospodarkę hormonalną, zwiększać ryzyko zachorowania na astmę i alergię oraz powodować u Ciebie bezpłodność.
Wracasz do domu i od progu wita Cię najlepszy przyjaciel – Twój ukochany pies. Cały dzień wylegiwał się na swoim ulubionym fotelu. W pokryciu mebla znajdują się polichromowane bifenyle, czyli związki zmniejszające palność tkaniny. Mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory i zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego. Związki te uwalniają się z produktów, które mają je w swoim składzie, unoszą się w powietrzu, po czym osiadają na powierzchni w postaci kurzu, dlatego na ich negatywny wpływ najbardziej narażone są dzieci i zwierzęta domowe.
Przekaż
1%
podatku
na czysty świat
KRS 0000 496 918
Przekaż
1%
podatku
na czysty świat
KRS 0000 496 918
Pomóż nam budować czysty świat bez szkodliwych chemikaliów. Przekaż 1% podatku na Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. Twoje pieniądze kształtują świat!

Nie chcesz by toksyczne substancje chemiczne szkodziły Tobie i Twoim najbliższym? Razem możemy to zmienić!

Szkodliwe substancje chemiczne znajdują się w wielu przedmiotach, których używamy na co dzień. Mogą powodować poważne problemy zdrowotne, wpływać na Twój układ hormonalny, powodować alergie czy zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory oraz przyczyniać się do stopniowej degradacji środowiska. I będą szkodzić nadal, jeżeli nie zaczniemy pytać producentów o zawartość toksycznej chemii w produktach i nie będziemy podejmować świadomych decyzji zakupowych.
 
Co robimy? Uświadamiamy, informujemy i proponujemy konkretne rozwiązania:
  • Zbudowaliśmy bazę wiedzy na naszej stronie informując Cię o obecności toksycznych substancji w popularnych produktach, w tym zabawkach dla dzieci.
  • Pracujemy nad aplikacją mobilną, dzięki której skanując kod kreskowy, dowiesz się, czy w produkcie, który właśnie kupujesz znajdują się szkodliwe chemikalia.
  • Informujemy producentów o konieczności udzielania informacji na temat ich produktów.