Zwracamy uwagę na problemy społeczne i środowiskowe związane z gospodarką leśną oraz z przemysłem drzewno-papierniczym w Polsce i na świecie oraz wskazuje możliwe rozwiązania. Projekt kierujemy do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz do konsumentów pokazując, że odpowiedzialna produkcja i konsumpcja wyrobów pochodzących z lasu, takich jak meble, pokrycia podłogowe, okna i papier jest konieczna dla zachowania zasobów leśnych dla obecnych i przyszłych pokoleń. Przedstawiamy możliwości przeciwstawienia się dewastacji środowiska i łamaniu praw rdzennej ludności i społeczności lokalnych zamieszkujących tereny leśne. Podpowiadamy, jak wybierać drewno i papier przyjazne środowisku, powstałe przy zachowaniu wysokich standardów społecznych, z zachowaniem zasad Sprawiedliwego Handlu i pochodzące z recyklingu. Pomagamy też producentom pragnącym tworzyć takie produkty znaleźć odpowiedź na pytanie „jak to zrobić?”.
Projekt jest częścią europejskiej kampanii "
Educating to sustainable and responsible management of the forests in the world", którą współtworzymy z organizacjami pozarządowymi z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Malty. W Polsce regionalnymi partnerami projektu są organizacje członkowskie PZS, Stowarzyszenie „Eko-Inicjatywa” z Kwidzyna i firma NEPCon z Krakowa.
Dowiedz się więcej
W zakładce
„Materiały” znajdziecie elektroniczną wersję
pakietu edukacyjnego, na który składają się opis merytoryczny, scenariusze zajęć, ćwiczenia, pomysły na samodzielne projekty uczniów, filmy i zdjęcia o tematyce leśnej.
W zakładce
„Baza wiedzy” znajdziecie artykuły opisujące wpływ przemysłu drzewno-papierniczego na środowisko i życie ludzi oraz alternatywne sposoby produkcji i konsumpcji drewna i papieru.
Gorąco zachęcamy do korzystania z „
Dobrych Zakupów” – pierwszego w Polsce internetowego przewodnika dla konsumentów zawierającego ranking bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie firm i marek z branży meblowej i papierniczej.
Przyłącz się
Zapraszamy wszystkich nauczycieli szkół podstawowych i średnich chętnych do włączenia swoich szkół do projektu do
kontaktu z nami, a także zainteresowanych dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych instytucji zajmujących się tematyką leśną.