20 000 dzieci pracuje w Indiach przy uprawie i zbiorach orzechów nerkowca. Ten sam problem dotyczy m.in. Wietnamu. Podpisz petycję Fairfood International skierowaną do jednej z głównych marek sprzedających orzechy i pokaż że nie chcesz jeść bakalii okupionych cierpieniem dzieci.
Wietnam, dzieci w fabryce orzechów nerkowca; Źródło: http://www.lexphoto.co.uk/albums/vietnam/slides/shelling%20cashew%20nuts.jpg
Badania, które przeprowadziły dwie organizacje: holenderska organizacja
ChildRight oraz U.S.
Department of Labor (DOL), wykazały, że 20 000 dzieci pracuje w Indiach na plantacjach orzechów nerkowca nie tylko w okresie zbiorów, ale także w czasie, który powinny przeznaczyć na naukę. Warunki w jakich pracują są wyjątkowo ciężkie ze względu na długie godziny pracy, ubogą dietę, brak możliwości odpoczynku po pracy oraz wysoki odsetek wypadków podczas obsługi maszyn. Organizacja ChildRight twierdzi wręcz, że dzieci te pracują w niewolniczych warunkach.
Firma Diamond Foods, właściciel specjalizującej się w sprzedaży bakalii, marki Emerald, w ostatnim
raporcie rocznym podaje, że pozyskuje orzechy nerkowca z Indii, Brazylii, Afryki oraz Azji Południowo-wschodniej. Informacja ta stała się podstawą do obaw organizacji broniących praw człowieka o to czy przy ich uprawach nie pracowały dzieci. Niestety pomimo licznych próśb ze strony organizacji Fairfood International, firma Diamond Foods wciąż odmawia udzielania informacji na temat własnego łańcucha dostaw, w tym dokładnych informacji na temat miejsc i warunków wszystkich etapów produkcji orzechów.
Dodatkowo, organizacja
Free2Work, która stworzyła specjalną aplikację na telefony komórkowe pozwalającą sprawdzić jak poszczególne marki odnoszą się do zagadnienia przymusowej pracy dzieci, oceniła bardzo nisko
przejrzystość łańcucha dostaw firmy Diamond Foods.
Niestety praca dzieci wciąż stanowi realny problem. Nie powinniśmy patrzeć na to obojętnie. Dlatego zachęcamy do podpisania petycji, która ma skłonić Diamond Foods do zwiększenia przejrzystości i wyeliminowania pracy dzieci na przestrzeni całego łańcucha dostaw.
Wszystkie podpisane petycje trafią do prezesa Diamond Foods w Międzynarodowy Dzień Dziecka, 20 listopada br. Niech ten dzień będzie przełomowy dla wielu tysięcy dzieci, które w przyszłym roku zamiast do pracy przy uprawie orzechów będą mogły pójść do szkoły.