...czyli o czym nie można zapominać, kupując dzieciom prezenty? Zapraszamy na spotkania z gośćmi z Chin - byłą pracownicą chińskiej fabryki i działaczką na rzecz obrony praw człowieka - połączone z pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja”.
Zabawki i gry, które dzieci 6 grudnia tradycyjnie dostaną od św. Mikołaja, zostały najprawdopodobniej wyprodukowane w Chinach. Świętując razem z naszymi pociechami, nie zapominajmy, że pod kolorowymi opakowaniami i dźwięcznymi melodyjkami kryje się prawdziwa rzeczywistość chińskich fabryk: praca dzieci, nagminne łamanie praw pracowniczych i poważne zanieczyszczenie środowiska. Warto o tym pamiętać, wybierając upominki dla naszych dzieci.
O swoich doświadczeniach opowiedzą:
Yang Yu, która w wieku 16 lat przeniosła się z rodzinnej wioski w prowincji Hubei do miasta Shenzen, aby podjąć pracę. Pracowała w różnych fabrykach zabawek i sprzętów elektronicznych, zmieniając pracodawców w nadziei na lepsze warunki zatrudnienia. Sytuacja wszędzie niestety okazywała się podobna – bardzo niskie płace i bardzo długie godziny pracy.
Debby Chan, która jest działaczką organizacji Students and Scholars Against Corporate Misbehavior (SACOM) z Hongkongu i zajmuje się badaniem warunków pracy w fabrykach w południowych Chinach.
Do dyskusji wprowadzi nas film dokumentalny „Warsztat Świętego Mikołaja” (Szwecja, 2004), który pokazuje funkcjonowanie współczesnego przemysłu zabawkarskiego.
Kraków >> 4 grudnia, Gazeta Cafe (ul. Bracka 14)
godz. 16.00 (pokaz filmu)
godz. 16.30 (spotkanie i dyskusja)
Warszawa >> 5 grudnia, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 (róg Świętokrzyskiej)
godz. 16.30 (pokaz filmu)
godz. 17.00 (spotkanie i dyskusja)
Gdańsk >> 6 grudnia, Instytut Sztuki Wyspa (ul. Doki 1/145 B)
godz. 19.00 (pokaz filmu)
godz. 19.30 (spotkanie i dyskusja)