Kociołek towarzyski, klasyk na kwadrans studencki i kowbojska tarta warzywna. Przepisy na te i inne dania znajdziecie w najnowszej publikacji Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, która powstała podczas warsztatów z tworzenia książki kucharskiej z przepisami przyjaznymi dla planety.
Na początku maja Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie we współpracy z
Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka zorganizowała
dwudniowe warsztaty z tworzenia książki kucharskiej z przepisami na dania przyjazne środowisku. Warsztat poprowadzili Zofia Paloma Hyjek – artystka, założycielka Studia EEEOOO Bartolomeo Koczenasz – artysta sztuk wizualnych i współzałożyciel CSW Wiewiórka w Krakowie.
Na warsztaty zaprosiliśmy osoby zainteresowane zagadnieniami związanymi z wpływem produkcji żywności na środowisko naturalne. Uczestnicy i uczestniczki mieli/ały zaproponować nam swoje własne przepisy, wraz z uzasadnieniem wyboru, a następnie zaprojektować i wykonać ilustracje do zgłoszonych przepisów. Druk zina kucharskiego został zaplanowany w technice RISO. Dlaczego? To bardzo ciekawa technika, którą łączy cechy właściwe dla sitodruku, fotokopiarki oraz druku cyfrowego. Maszyny RISO są niskoemisyjne, a wykorzystywane farby bazują na oleju z otrębów ryżowych i nie zawierają toksyn.
Efektem pracy kilkunastu osób jest unikatowa książka kucharska „Nim zjemy planetę” (LINK).
Co ją wyróżnia?
- Wykonanie dań zaprezentowanych w publikacji jest proste i szybkie
- Składniki można znaleźć w każdej lodówce
- Jedną z głównych zasad jest zasada zero waste – najpierw wykorzystujemy to, co już mamy w domu
- Nacisk na spontaniczność i dowolne modyfikacje – w zależności od dostępności składników
- Lokalność
- Większość przepisów to przepisy wegańskie, ale są też wegetariańskie
- Wyjątkowa szata graficzna
Unikatową, papierową wersję będzie można zdobyć na wydarzeniach organizowanych w ramach projektu
Nasza żywność. Nasza przyszłość – np. na stoiskach FKO na festiwalach i innych eventach.
Książkę w formacie pdf możecie pobrać TUTAJ
Kampania Nasza żywność. Nasza przyszłość, w ramach której powstała książka kucharska oraz zorganizowaliśmy warsztaty, ma na celu zmobilizowanie młodzieży do świadomej konsumpcji i aktywnego wspierania działań na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności, uczciwych stosunków handlowych, poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych oraz zrównoważonego rozwoju. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.