Podpisz petycję i pociągnij biznes do odpowiedzialności
Wtorek, 15.12.2020. Katarzyna Salus
Podpisz petycję i pociągnij biznes do odpowiedzialności
Komisja Europejska otworzyła publiczne konsultacje dotyczące nowych przepisów prawnych, które mogłyby wymagać od firm w Unii Europejskiej,  by kupowane i używane przez nas produkty i usługi nie wiązały się z krzywdą ludzi i szkodą dla środowiska.
Komisja Europejska pracuje nad regulacjami prawnymi chroniącymi pracowników i środowisko.
 
Co dałyby takie regulacje? Mogłyby położyć kres takim szkodliwym praktykom jak zwalczanie związków zawodowych, praca przymusowa, zawłaszczanie ziemi, nielegalne wyrzucanie toksycznych odpadów, niekontrolowane emisje CO2, wylesienie i niszczenie bioróżnorodności.

 

Teraz masz szansę #PociągnąćBiznesDoOdpowiedzialności. Możesz powiedzieć UE, że chcesz silnego prawa, które naprawdę będzie działać na rzecz ludzi i planety!

>> Konsultacje publiczne będą otwarte do 8 lutego. Podpisz petycję żeby zabrać głos! 

 

CO ROBIĄ KORPORACJE?

Dzisiejsze korporacje – od gigantów paliwowych i agrobiznesu po sieci odzieżowe i producentów elektroniki – działają na całym świecie z pełną bezkarnością. Wiele z nich rujnuje środowisko, przyspiesza zmiany klimatyczne, łamie prawa pracownicze i związkowe, wypycha rdzennych mieszkańców z ich ziem albo wspiera współczesne niewolnictwo. Ci, którzy przeciwstawiają się nadużyciom korporacji na świecie, często są wyrzucani z pracy, wtrącani do więzienia, zdarza się, że zaginą lub spotyka ich jeszcze coś gorszego. Dzieje się to zwłaszcza w krajach o niskich dochodach na globalnym Południu, które potrzebują naszej solidarności, a nie wyzysku.

Czy jesteś konsumentką mody, czy technologii, konsumentem żywności, czy usług cyfrowych – to prawo będzie mieć wpływ na Ciebie, środowisko w którym żyjesz oraz los naszych dzieci i wnuków!

 

O CO WALCZYMY

Chcemy prawa, które będzie chronić pracowniczki i pracowników, ludzi i planetę przed złym biznesem!
W tym roku Komisja Europejska zapowiadała, że planuje wprowadzenie ustawodawstwa, które może to osiągnąć – przepisów o obowiązkowej należytej staranności w zakresie praw człowieka i środowiska. Nie jest jednak jasne, czy to unijne prawo będzie wystarczająco silne, by to zagwarantować. W tym celu musi ono:
  • Obejmować prawa człowieka, skutki społeczne i wpływ na środowisko w całym łańcuchu dostaw
  • Być skuteczne: firmom muszą grozić poważne kary za złamanie zasad
  • Wprowadzać odpowiedzialność firm za złe praktyki w rodzimym kraju i za granicą
  • Angażować związki zawodowe w przygotowanie planów należytej staranności na każdym etapie
  • Zagwarantować, by firmy zawsze konsultowały się ze społecznościami i osobami (potencjalnie) poszkodowanymi – a w niektórych przypadkach uzyskiwały ich zgodę
  • Ułatwiać wszystkim ofiarom korporacyjnych nadużyć, związkom zawodowym i społeczeństwu obywatelskiemu dochodzenie sprawiedliwości w sądach UE
 
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
Schyłek konsumpcjonizmu? Polacy podejmują coraz bardziej świadome decyzje zakupowe
Jak pandemia wpłynęła na postawy konsumenckie oraz proces zakupowy? Sprawdziło to Accenture wspólnie z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie i z FashionBiznes.pl.
Marki odzieżowe muszą być przejrzyste! Stanowisko organizacji pozarządowych
Jeszcze kilka lat temu żadna globalna marka odzieżowa nie zgadzała się na publiczne udostępnianie informacji o swoich dostawcach. Dziś coraz więcej z nich zaczęło dostrzegać wartość transparentności, decydują się więc na większą przejrzystość w łańcuchach dostaw. Dlaczego to ważne? I dlaczego to wciąż za mało?
Czy slow fashion uratuje świat?
Krytyka fast fashion trwa od lat. Jednak globalne marki wciąż nie chcą wziąć za swoją produkcję pełnej odpowiedzialności. Slow fashion robi to zdecydowanie lepiej, ale czy jest najlepszą z możliwych alternatyw?  
Za każdym razem, kiedy ubranie jest prane, ponad 700 000 mikroskopijnych włókien uwalnia się do oceanów, gdzie mogą być one połknięte przez organizmy żyjące w morzu, stając się częścią łańcucha pokarmowego i potencjalnie skończyć na naszych talerzach.
Co dzieje się z tekstyliami, które wyrzucamy? Czy istnieją jakieś skuteczne alternatywy, które pozwalają naszej odzieży zyskać drugie życie? Co z kontenerami na odzież używaną? Dokąd trafiają wyrzucane tam ubrania, zabawki, pościel, buty i inne tekstylia?
W 2013 roku H&M ogłosił, że do 2018 dopilnuje, by osoby pracujące w jego łańcuchu dostaw otrzymywały godną płacę. Czy tak się stało? Jak wynika z nowego raportu organizacji Clean Clothes Campaign marka nadal nie wywiązuje się z obietnic.