Odpowiedzialne święta czyli 10 pomysłów na gwiazdkę eko i fair
Wtorek, 08.12.2020. Katarzyna Salus
Odpowiedzialne święta czyli 10 pomysłów na gwiazdkę eko i fair
Fot. Monika Stawowy on Unsplash
Grudniowy okres to czas, w którym zaczynamy myśleć o porządkach, prezentach i wigilijnych potrawach. To, że żyjemy w czasach nadmiernej konsumpcji, przestaje już kogokolwiek dziwić, ale niestety w okresie przedświątecznym marnowanie żywności i pieniędzy na nietrafiony prezent nabiera mocy. W tym artykule przedstawimy Wam kilka sposobów na odpowiedzialne święta.
Okres świąteczny to czas zakupowego szaleństwa,  a powinien to być przede wszystkim czas na zatrzymanie się i zmianę nawyków. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych i atrakcyjnych rozwiązań, które pozwolą nam na spędzenie tych świąt w stylu bardziej zrównoważonym. Satysfakcja z podejmowanych wyzwań  gwarantowana!
 
 1. Wybierając choinkę, udaj się do pobliskiej wypożyczalni choinek.
   
 2. Jeśli decydujesz się na zakup nowej choinki, wybierz drzewko w donicy. Po okresie świątecznym będziesz mógł ją zasadzić.
   
 3. Ozdoby i stroiki wykonaj z naturalnych materiałów przy użyciu jutowego sznurka i suszonych owoców czy opadłych gałązek i szyszek.
   
 4. Prezenty spersonalizowane i własnoręcznie wykonane nie wyszły z mody, a dodatkowo to wyraz bliskości i prawdziwej znajomości drugiej osoby. Możesz samodzielnie wydziergać szalik czy rękawiczki lub zrobić mieszanki ziołowe i domowe kosmetyki.
   
 5. W ramach prezentu napisz osobisty list do członków rodziny i przyjaciół.
   
 6. Możesz kupić vouchery, czyli zaserwować przeżycia zamiast przedmiotów. Skok ze spadochronu, kolacja w ciemności, degustacja czekolady, karnet na strzelnicę, spływ kajakowy i wiele innych ciekawych pomysłów i inspiracji znaleźć można na stronie: https://www.wyjatkowyprezent.pl.
   
 7. Wesprzyj osoby będące w potrzebie, lokalnych rzemieślników czy schronisko dla zwierząt.
   
 8. Przekaż pieniądze na akcję charytatywną czy wybraną organizację społeczną. Święta to dobry czas, by pomyśleć o innych.
   
 9. Prezenty pakuj w materiał z odzysku. Stare gazety, kawałek sznurka to gwarantowany efekt w stylu retro.
   
 10. Przejdź w tryb bardziej offline i poświęć swój cenny czas na rozmowy i obecność. To ostatnie, ale nie mniej ekologiczne rozwiązanie.
 
Okres pandemii wydaje się szczególnie sprzyjać zwolnieniu i poświęceniu czasu, na to, na co zawsze go brakowało. Może na półce leży stos niedoczytanych książek? Albo garderoba aż prosi się o segregację i porządki? A może to czas by odkryć nowe zainteresowania? Grudzień to dobry miesiąc, by zadzwonić do znajomych i przyjaciół i nadrobić zaległości. To są jedynie propozycje, listę można rozszerzać o dodatkowe pomysły. Z pewnością wpłyną one na jakość i komfort naszego stanu psychicznego oraz lepsze samopoczucie. Wesołych świąt!
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
Po co nam Black Friday?
Wraz z rosnącą popularnością „święta” zakupów wzrasta także krytyka konsumpcjonizmu. Bo skoro potrzebujemy specjalnego dnia, w którym moglibyśmy przecenić rzeczy, które wcześniej się nie sprzedały, o 30, 50, czy 70 procent, to może czas przestać produkować na tak szeroką skalę? Może trzeba stworzyć nowy system, w którym będziemy dostosowywać liczbę produkowanych towarów do zapotrzebowania? Wydaje się to czymś prostym i oczywistym, ale takim w rzeczywistości niestety nie jest.  Zachęcamy do lektury rozmowy z Marysią Humą z naszej Fundacji.
Schyłek konsumpcjonizmu? Polacy podejmują coraz bardziej świadome decyzje zakupowe
Jak pandemia wpłynęła na postawy konsumenckie oraz proces zakupowy? Sprawdziło to Accenture wspólnie z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie i z FashionBiznes.pl.
Marki odzieżowe muszą być przejrzyste! Stanowisko organizacji pozarządowych
Jeszcze kilka lat temu żadna globalna marka odzieżowa nie zgadzała się na publiczne udostępnianie informacji o swoich dostawcach. Dziś coraz więcej z nich zaczęło dostrzegać wartość transparentności, decydują się więc na większą przejrzystość w łańcuchach dostaw. Dlaczego to ważne? I dlaczego to wciąż za mało?
Twoje codzienne decyzje dotyczące zakupów, stylu życia, ale przede wszystkim aktywność mogą mieć realny wpływ na to w jakim świecie przyjdzie nam niebawem żyć. Nawet drobne wybory kształtują świat, dlatego zacznij z nami działać już TERAZ. I nie musi to być wcale takie trudne, oznaczać tony wyrzeczeń czy spędzania godzin na wyszukiwaniu informacji. Nasze poradniki pokażą Ci, jak w prosty sposób dbać o planetę.