Edukacja klimatyczna: co robimy nie tak? Konferencja "Pokazać - Przekazać"
Piątek, 21.07.2023. Katarzyna Salus
Edukacja klimatyczna: co robimy nie tak? Konferencja "Pokazać - Przekazać"
Fot. Shutterstock
Trwają zapisy na konferencję Pokazać – Przekazać 2023, która odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik 24 i 25 sierpnia. Temat przewodni: edukacja klimatyczna. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest partnerem wydarzenia.
Wydarzenie jest skierowane do nauczycieli, dyrektorów, edukatorów oraz władz oświatowych i przedstawicieli samorządów lokalnych. Wśród zaproszonych gości są naukowcy, instytuty badawcze, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz aktywiści, w tym młodzież zaangażowana w propagowanie rzetelnej wiedzy i działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
 
Dlaczego edukacja klimatyczna? 
 
Indywidualne działania np. ograniczanie niepotrzebnych zakupów czy segregacja śmieci, są ważne i potrzebne. Ale nie wystarczą do rozwiązania problemu zmiany klimatu na Ziemi. W tym celu potrzebujemy rozwiązań systemowych. A te wymagają społecznej zgody co do wyzwań, jakie przed nami stoją oraz kroków, które muszą zostać podjęte. Media są pełne alarmistycznych i często ze sobą sprzecznych doniesień o zmianach klimatu. Duże firmy wykorzystują tę tematykę do budowania swoich kampanii marketingowych. Atmosfera katastrofy środowiskowej przeniknęła do popularnych filmów i seriali. W natłoku emocjonalnie nasyconych komunikatów łatwo się pogubić i zwątpić w istnienie niezmanipulowanych danych. Dlatego właśnie ważna jest rzetelna wiedza i edukacja klimatyczna.
 
Jak radzimy sobie z nią w Polsce?
 
Z opublikowanego w zeszłym roku raportu „Ziemianie atakują” wynika, że nie najlepiej. Co prawda większość społeczeństwa jest świadoma tego, że zmiany klimatu rzeczywiście zachodzą i stanowią poważny problem, ale ta świadomość nie idzie w parze z wiedzą o mechanizmach i konsekwencjach tych zmian oraz o możliwych środkach zaradczych. Jakie błędy popełniamy w edukacji klimatycznej? Co powinniśmy robić inaczej? Jak uczyć o zmianach klimatu? Jak przekonać władze do koniecznych zmian systemowych? Te pytania będą punktem wyjścia konferencji "Pokazać – Przekazać"
 

Program konferencji i opis warsztatów: KLIK

 

Obserwuj wydarzenie na Facebooku:  KLIK

 
Zarejestruj się na konferencję:
Aby wziąć udział w dwudniowym wydarzeniu, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jest dostępny na stronie www konferencji. Organizator zapewnia poranny poczęstunek, przerwy kawowe i obiady. Nie zapewnia noclegów, nie zwraca pieniędzy za dojazd. Udział w konferencji jest płatny. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty zaświadczające o udziale w konferencji i warsztatach.
 
Koszt uczestnictwa:
Opłata za udział w konferencji wynosi 307,50 zł (250 zł +23%VAT).
 
Komentarze