Woda na wagę zlota! Aktywizm w dobie kryzysu klimatycznego
Wtorek, 23.08.2022. Dominika Cieślar
Woda na wagę zlota! Aktywizm w dobie kryzysu klimatycznego
grafika: Marta Tomiak
Czym jest kapitałocen? Czy spotkałeś/aś się z terminem prywatyzacji wody? Dlaczego niebieskie złoto jest aż tak cennym zasobem? Czym są zielone systemy wodne w Izraelu albo ogrody deszczowe w Polsce? Dlaczego warto przejść na zrównoważoną gospodarkę wodną? Jak działa Ramowa Dyrektywa Wodna? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszej publikacji „Woda jest przyszłością! Aktywizm w dobie kryzysu klimatycznego”.
Poruszane w niej zagadnienia odnoszą się do problemów związanych z szeroko rozumianym niedoborem wody w Polsce i na świecie.
Jak ważne to jest dla naszej przyszłości i przetrwania pokazały nie tylko wszechobecne susze i wysychanie rzek w Europie tego lata, ale także katastrofa do jakiej doszło w Odrze.
 
Ale przeczytasz w niej nie tylko o problemach. Zwracamy także uwagę na to, jak cenny i ważny jest to zasób oraz jak o niego dbać na co dzień. Należy pamiętać, że coraz większe i częstsze niedobory wody mogą dotknąć każdego z nas. Brak wody jest realnym problemem, dlatego mocno zachęcamy do świadomego aktywizmu wodnego – o którym także więcej przeczytasz w naszym poradniku.
 
„Jak twierdzą badacze klimatu, jednym z głównych skutków zmiany klimatu jest zakłócenie obiegu wody. Woda zajmuje aż 71% powierzchni kuli ziemskiej. Jednakże, jak podaje Światowy Instytut Zasobów (ang. World Resources Institute), aż 96,54% wody na Ziemi to woda słona. Na pozór nie powinien to być powód do zmartwień – przecież woda jest dobrem odnawialnym.

Czy rzeczywiście nie mamy powodu do zmartwień? W publikacji znajdziesz informacje, co jako jednostki, ale też zbiorowość, możemy zrobić, aby minimalizować skutki niedoboru wody. Przeczytasz także o tym czym jest ślad wodny i w jaki sposób można go obliczyć. Warto zatem sięgnąć po nasz poradnik!
 

POBIERZ PORADNIK

 
Publikacja została stworzona w taki sposób, aby jak najszersze grono odbiorców mogło znaleźć w niej coś dla siebie. Szczególnie dedykujemy ją młodzieży, aktywistom i aktywistkom, edukatorom i edukatorkom, społeczności akademickiej, twórcom i twórczyniom internetowym i każdej osobie, dla której los planety nie jest obojętny.
 
Poradnik składa się z trzech części. Pierwsza część opisuje wodę w różnych kontekstach, druga opowiada o ciekawych formach aktywizmu wodnego, a trzecia część inspiruje i zachęca do podejmowania aktywistycznych działań. Autorką publikacji jest Magdalena Klarenbach  – edukatorka i specjalistka od edukacji globalnej, która od wielu lat współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi. Podczas tworzenia publikacji współpracowałyśmy także z artystką Martą Tomiak, która zaprojektowała i wykonała wspaniałe ilustracje. Mamy nadzieję, że Wam także się spodobają.
 
Publikacja Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie powstała w ramach projektu People&Planet.
 
Życzymy dobrej i inspirującej lektury!
 
Komentarze