Sprawiedliwy Handel to partnerstwo w handlu oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Jego celem jest zapewnienie rolnikom uczciwych i stabilnych cen za ich produkty, pomagając im w ten sposób utrzymać rodziny i inwestować w lepszą przyszłość. Nam – konsumentom z Europy, Ameryki Północnej, Australii – Sprawiedliwy Handel pozwala kupować produkty, które gwarantują, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.
Nie każdy handel jest sprawiedliwy!
Drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach rozwijających się, znajdujący się na początku łańcucha produkcji, nie zawsze dostają sprawiedliwą część zysków z handlu produktami, które uprawiają. Niestety, bardzo często ceny, które dostają rolnicy za swoje produkty, są tak niskie, że nie są w stanie utrzymać z tego ani siebie ani swojej rodziny. Nie stać ich na posyłanie dzieci do szkoły ani na godne życie. Na przykład producenci bananów w Ameryce Środkowej dostają średnio tylko 1-2% ceny, jaką my płacimy za banany w sklepie. Jest to wynik istniejących nierówności na świecie i niesprawiedliwych reguł rządzących handlem międzynarodowym. Sprawiedliwy Handel temu przeciwdziała, pomagając nieuprzywilejowanym producentom pokonać biedę i przejąć kontrolę nad swoją przyszłością.
Podstawowe zasady Sprawiedliwego Handlu
- Uczciwa cena jaką otrzymują producenci za swoje produkty
- Bezpieczne i oparte na zasadach szacunku praktyki handlowe
- Sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne
- Ochrona Środowiska
- Demokratyczne zarządzanie organizacją producencką
- Dążenie do zwiększania niezależności producentów
- Zwiększanie wiedzy i świadomości konsumentów
Jak rozpoznać produkty Sprawiedliwego Handlu?
Wiele produktów Sprawiedliwego Handlu posiada specjalne znaki, dzięki którym możemy rozpoznać je w sklepie. Najbardziej popularny jest znak certyfikacyjny FAIRTRADE przyznawany przez międzynarodową organizację FLO Int.. Organizacja ta poprzez ustalony system certyfikacji i kontroli gwarantuje, że producenci, którzy pracowali przy wytwarzaniu produktów sprawiedliwego handlu byli uczciwie traktowani (otrzymali sprawiedliwą zapłatę za swój produkt), pracowali w bezpiecznych i godnych warunkach (zakaz pracy dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn) a także spełnili szczegółowe kryteria, np. w zakresie nie stosowania środków chemicznych przy uprawie roślin. Dzięki temu, produkty takie jak herbata, kakao, ryż, cukier trzcinowy, owoce są także zdrowe i bezpieczne dla naszego zdrowia.
Produkty aktualnie dostępne ze znakiem Fairtrade to: banany, cukier, herbata, kakao, kawa, komosa ryżowa (quinoa), miód, owoce suszone, owoce i warzywa świeże, soki, orzechy / ziarna oleiste, przyprawy, ryż, wino, kwiaty cięte, rośliny ozdobne, bawełna, piłki sportowe.
Gdzie można kupić produkty Fairtrade?
Produkty ze znakiem Fairtrade nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne. Można je kupić w niektórych kawiarniach, sklepach ekologicznych, w kilku hipermarketach w największych miastach Polski (osobne półki z produktami) oraz w sklepach internetowych: