19 listopada w Pałacu Młodzieży w Katowicach po raz czwarty wystartuje „Fair Train” czyli gra miejska promująca zrównoważony rozwój, prawa człowieka oraz odpowiedzialną konsumpcję.
Przedsięwzięcie angażuje ponad 200 uczniów i nauczycieli reprezentujących 30 śląskich szkół z 13 miast. Gra jest organizowana przez 5 szkół współpracujących w ramach projektu „Zmieniaj nawyki na lepsze” realizowanego przez Kampanię Kupuj Odpowiedzialnie Polskiej Zielonej Sieci.
Gra Fair Train jest częścią obchodów
Tygodnia Edukacji Globalnej. Od 17 do 23 listopada tysiące szkół, organizacji i instytucji w całej Europie realizuje akcje wzmacniające świadomość globalnych współzależności, rozwijające postawy szacunku dla różnorodności i inspirujące do podejmowania własnych działań na rzecz praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Hasłem TEG w 2014 roku jest „Bezpieczeństwo żywności”. Będzie to temat poruszany w ramach Gry „Fair Train”. Jednocześnie jednak jak co roku pojawią się na niej tematy związane z odpowiedzialną konsumpcją.
Nastolatki to rosnąca grupa konsumentów. Ważne by kupowali oni odpowiedzialnie rozumiejąc współzależności między swoimi codziennymi wyborami konsumenckimi a jakością życia oraz stanem środowiska w krajach globalnego Południa. To tam produkuje się większość ubrań i elektroniki, czyli produktów najczęściej kupowanych przez nastolatki. Do odpowiedzialnej konsumpcji mogą przygotowywać szkoły. Gra miejska „Fair Train” jest na to doskonałym przykładem.
W trakcie gry zespoły uczniowskie pokonują 13 stacji tematycznych rozmieszczonych na terenie ścisłego centrum Katowic i wykonują różne zadania związane z poruszanymi na stacjach problemami, np. wzmacnianiem świadomości o prawach człowieka i ochronie środowiska, w tym o społecznych i ekologicznych kosztach produkcji odzieży, elektroniki czy tytoniu. Zadania dotyczą także promocji odpowiedzialnej konsumpcji, w tym ograniczania zakupów, włączania się w akcje społeczne, zachęcania do upcyklingu.
W tym roku do udziału w wydarzeniu zapraszani są również lokalni mieszkańcy. Na stacji “Drugie życie T-shirtu” przez cały czas trwania gry wszyscy chętni będą mogli zrobić sobie biżuterię ze starych T-shirtów oraz portfele z opakowań Tetrapack. Przy Pałacu Młodzieży mieszkańcy dzielnicy będą mogli oddać elektrośmieci. Dodatkowo na mecie gry dla wszystkich uczestników i gości zorganizowane zostanie SWAP PARTY, czyli wymienialnia ubrań.
„Organizowana przez nas gra cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu środowiska szkolnego na kontakt z edukacją globalną i angażującymi formami przekazywania wiedzy oraz doskonalenia metod pracy nauczycieli” – mówi Dobrota Egner inicjatorka Gry Fair Train.
Miejsce : Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26 – sala teatralna
Harmonogram gry:
8:30 – rejestracja drużyn
9:15 – start (stacje czynne od 9:30) drużyny pokonują z mapą 13 stacji rozmieszczonych na terenie ścisłego centrum Katowic i wykonują różne zadania związane z tematem gry
13:30 – zamknięcie stacji i przygotowanie do uroczystego zakończenia gry
14:00 – zakończenie i wręczenie nagród i certyfikatów, koncert zespołu Pałacu Młodzieży
Gra Fair Train organizowana jest pod patronatem honorowym: Posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta i Śląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem: Koalicji Sprawiedliwego Handlu, Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, Polskiej Akcji Humanitarnej, Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Polskiej Zielonej Sieci.
Zdjęcia z zeszłorocznego wydarzenia tutaj
Więcej o projekcie „Zmieniaj nawyki na lepsze” tutaj
Projekt "Zmieniaj nawyki na lepsze" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.