Pomimo wszystkich podjętych działań i nacisków z całego świata, także z Polski, rodziny ofiar i ocaleni z tej katastrofy nadal czekają na pełne przyznanie odszkodowań. Dwa lata po tragedii, wiele obietnic ze strony firm produkujących w Rana Plaza jest spełnianych tylko częściowo. Kampania Clean Clothes będzie wytrwale przypominać o ich odpowiedzialności za tą straszną tragedię, do której doszło w wyniku ich zaniedbania i niepoczuwania się do odpowiedzialności za warunki pracy w łańcuchach dostaw.
Druga rocznica katastrofy przypadająca w piątek, 24 kwietnia, staje się wezwaniem do solidarności z ofiarami. Wspólnie zażądajmy sprawiedliwości dla poszkodowanych oraz wzięcia odpowiedzialności przez firmy odzieżowe, które korzystają z kiepskiej sytuacji pracownic i pracowników odzieżowych nie tylko w Bangladeszu ale w całym przemyśle odzieżowym.
Aby zaszły zmiany, potrzebne jest wspólne i globalne działanie, dlatego zachęcamy do włączenia się poprzez:
1. Zamieszczenie na Facebook’u lub/i Twitterze wpisów solidaryzujących się z
ofiarami:
- Nikt nie powinien umierać za niższą cenę T-shirta. Pamiętam o #RanaPlaza
- Tani T-shirt kosztuje życie. Pamiętajmy #RanaPlaza #Solidarnie
2. Włącz przypomnienie w telefonie, aby zatrzymać się 24 kwietnia, o godz.11.34 na minutę ciszy, by przypomnieć o 1134 ludziach, którzy zginęli w katastrofie. Powiedz o tym znajomym.
3. Zamieść na facebook’u lub/i Twitterze swoje zdjęcie z wiadomością do firm, które zwlekają z realizacją swoich obietnic. Nie zapomnij o dołączeniu do wiadomości hasztagu #PayUp
Wierzymy, że suma wielu, nawet najbardziej symbolicznych gestów i działań to ważny sygnał do firm i decydentów, że potrzebne są zmiany w przemyśle odzieżowym. Nie powinien się on rozwijać tylko poprzez pomnażanie zysku niewielkiej grupy, kosztem życia i zdrowia innych.
Niech ten dzień pozwoli nam na pamiętanie o tym, co się wydarzyło w Rana Plaza i jakie mogą być rezultaty produkowania coraz tańszych ciuchów, które nosimy. Od tego wsparcia zależy bezpieczeństwo rodzin ofiar oraz zmiana na rzecz bardziej uczciwych praktyk w przemyśle odzieżowym.