Europejscy importerzy tytanu, tantalu, wolframu i złota będą podlegać obowiązkowej certyfikacji przez UE.
Parlament zagłosował za unieważnieniem propozycji Komisji Europejskiej oraz tej przyjętej przez międzynarodowy komitet ds. handlu, wnioskując o obowiązkowe podporządkowanie się prawu przez “wszystkich unijnych importerów”. Dodatkowo, firmy przetwórcze, czyli 880 000 potencjalnie objętych tym prawem europejskich firm, używających tytanu, tantalu, wolframu i złota w produkcji dóbr konsumenckich, będą zobowiązane do dostarczania informacji na temat kroków podejmowanych w celu identyfikacji zagrożeń w ich łańcuchach dostaw.
Wymóg obligatoryjnej certyfikacji
Jako że huty metali oraz rafinerie złota są ostatnimi punktami, w których pochodzenie minerałów może być efektywnie śledzone. członkowie parlamentu europejskiego domagają się by huty i rafinerie zostały poddane obowiązkowemu i niezależnemu audytowi, który oceniłby staranność ich praktyk. Parlament zażądał również wsparcia finanoswego od Komisji Europejskiej dla małych oraz średnich firm, które miałyby ubiegać się o takowy certyfikat poprzez incijatywę COSME – programu ramowego na rzecz konkurencyjności przedsiębiorst oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Wzmocniona klauzula przeglądu
Parlament nalega również na dokładniejszy monitoring systemu certyfikacyjnego, czyli kontrole dwa lata po przyznaniu certyfikatu, po czym co trzy lata (nie po trzech i co sześć lat, jak zakładał plan Komisji)
Zasięg geograficzny
Regulacja ta dotyczy wszystkich obszarów geograficznych na świecie zagrożonych konfliktem. Republika Demokratyczna Kongo i Region Wielkich Jezior to najbardziej oczywiste przykłady. Projekt ustawy definiuje regiony dotknięte konfliktem i strefy wysokiego ryzyka jako te, które pozostają w stanie konfliktu zbrojnego, obszary wrażliwe po zakończeniu konfliktu oraz obszary ze słabym lub niestniejącym rządem, charakteryzujące się “szeroko ropowszechnionym i systemacznym występowaniem łamania praw człowieka.”
Kolejne kroki
Parlament zadecydował o nie zamykaniu pierwszego czytania i rozpoczęciu nieformalnych rozmów z krajami członkowskimi w celu uzyskania porozumienia w sprawie ostatecznej wersji tego prawa.
Tytan, tantan, wolfram i złoto są używane w produkcji wielu dóbr w UE, w większości przez przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, lotniczy i kosmonautyczny, konstrukcyjny, maszynerii przemysłowej i narzędzi, oraz w przemyśle jubilerskim. Nowe prawo będzie obejmować 880,000 europejskich producentów (w większości małe i średnie firmy)
Standardy “należytej staranności w łańcuchu dostaw” będą oparte na rekomendacjach zawartych w wytycznych OECD nt. “należytej staranności”, które mają pomóc przedsiębiorstwom w respektowaniu praw człowieka i zapobieganiu przyczynania się do konfliktów poprzez zakup minerałów z regionów dotkniętych konfliktem.
Tłumaczenie: Kinga Miłek