Zabawka, która nie kłamie
Piątek, 28.08.2015. Katarzyna Salus
Zabawka, która nie kłamie
Na pierwszy rzut oka zabawka „Your Farm – Twoja Farma” wygląda normalnie, jednak kiedy zajrzymy do środka, szybko zorientujemy się, że cos jest nie tak.
Rzędy ciasno upchanych kur, świń i krów, sprzęt używany na fermach – metalowe klatki, antybiotyki i pasza bazująca na soi – ta niewielka zabawka ujawnia koszmarną rzeczywistość znajdującą się za zamkniętymi drzwiami ferm przemysłowych.
 
Małgorzata Szadkowska, Manager ds. Kampanii w Compassion in World Farming Polska, mówi: "Połączyliśmy nowoczesny wygląd z satyrą, żeby opowiedzieć historię, jaka stoi za naszym jedzeniem i zrobić to w całkowicie nowy sposób. Każdego roku 50 miliardów zwierząt zamykanych jest na całym świecie na fermach przemysłowych. Ale nie jest to powszechnie znany fakt. Stworzyliśmy więc Your Farm – zabawkę, która nie kłamie, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda życie zwierząt hodowlanych. To lata świetlne od zabawkowych ferm, jakimi być może sami się kiedyś bawiliśmy, ale zdecydowanie bliżej do rzeczywistości większości zwierząt hodowlanych. Myślę, że ten model całkowicie stawia na głowie dotychczasowe wyobrażenie ferm, jakie przedstawiane jest dzieciom”.
 
Dziecięce zabawki, książki i kreskówki są bardzo kreatywne, jeśli chodzi o pokazywanie chowu zwierząt. Fikcja, jaką karmi się dzieci, zaczyna się na długo, zanim zaczną chodzić czy mówić. Obrazki w książkach i miłe rymy pokazują fermy zwierząt jako miejsca z zielonymi pastwiskami, hodowcami o rumianych policzkach i szczęśliwymi zwierzętami. Do tego dorzućmy szczyptę nostalgii z bajek Disneya i miłe opowieści o zwierzętach hodowlanych i nie ma się już co dziwić, dlaczego młodzi ludzie często nie mają pojęcia o związku między swoim jedzeniem a jego pochodzeniem. Smutna prawda jest taka, że fermy takie jak powyżej coraz rzadziej możemy spotkać w rzeczywistości. Astronomiczna liczba 50 miliardów zwierząt (2 na 3 zwierząt) trzymana jest w „fabrykach” zwanych fermami przemysłowymi, gdzie są pozbawione wolności, tak istotnej dla ich dobrostanu.
 
„YOUR FARM: zabawka, która nie kłamie” to ręcznie wykonana zabawka z miniaturowymi zwierzętami, która formą i wielkością przypomina klasyczne pudełko na lunch. Została wykonana na zamówienie organizacji zajmującej się poprawą losu zwierząt - Compassion in World Farming. Nad stworzeniem samego modelu zabawki wraz z wyposażeniem pracowały 3 osoby, a całość prac zajęła ponad 2 miesiące. Razem z drewnianym modelem zabawki powstała także gra online Your Farm.
Gra online, podobnie jak realna zabawka, pokazuje rzeczywistość ferm przemysłowych, jednak jest i jasna strona tej zabawki. System można „naprawić”. Uwolnić swoje krowy, świnie i kury z tego ścisku i tak rozłożyć fermę, żeby stworzyć pastwisko i miejsce, w którym zwierzęta będą mogły swobodnie się wypasać. Ta akcja jest bardzo silną metaforą rozwiązania, dzięki któremu możemy naprawić nasz wadliwy system produkcji żywności – uwolnić zwierzęta z ferm przemysłowych.
 
Małgorzata Szadkowska, CIWF Polska: „System produkcji naszego jedzenia jest popsuty. Nie dość, że jesteśmy okłamywani na temat tego, jak powstaje nasze jedzenie, bo reklamy pokazują szczęśliwe zwierzęta, to jeszcze rzadko mówi się o faktach. I chociaż to jest tylko zabawka – to przesłanie, które niesie, nie może być bardziej poważne. Chów przemysłowy powinien się skończyć i powinniśmy wspierać rolników, którzy produkują jedzenie dobrej jakości dbając o dobrostan zwierząt i środowisko. Fermy przemysłowe są całkowitym tego zaprzeczeniem – są wielkim okrucieństwem dla wszystkich zamkniętych tam zwierząt, ale dewastują też środowisko przyczyniając się m.in. do wylesienia, a nawet do pogłębiania problemów społecznych, takich jak bieda, głód czy choroby"
 
 
Compassion in World Farming Polska (CIWF Polska) działa na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych. Jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, która powstała 50 lat temu w Wielkiej Brytanii i której celem jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. CIWF zmienia prawo, pomaga wprowadzać firmom lepsze rozwiązania, a konsumentom dokonywać lepszych wyborów oraz publikuje materiały pokazujące, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.
 
 
Komentarze