Organizując
„Święto Odpowiedzialnego Kupowania” Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz partnerskie organizacje:
Instytut Spraw Publicznych i
Fashion Revolution pragną zwrócić uwagę na powiązania pomiędzy biznesem, prawami człowieka i ochroną środowiska naturalnego. Widzimy potrzebę spójnego spojrzenia na wpływ regulacji i polityki państw UE, globalną produkcję i odpowiedzialność europejskich firm oraz nas samych – pojedynczych osób, będących nie tylko siłą konsumencką, ale i zmianą.
Na przykładzie łańcucha produkcji butów i ubrań zastanowimy się, jaki wpływ na życie ludzi pracujących w azjatyckich garbarniach skór czy szwalniach mogą mieć regulacje Unii Europejskiej, zamówienia butów dla wojska, zakup promocyjnych koszulek na kampanię wyborczą czy nasze codzienne wybory podczas zakupów.
Ostatnie katastrofy w fabrykach przemysłu odzieżowego, w szczególności tragedia Rana Plaza, uwidoczniły dramatyczne warunki pracy osób zatrudnianych przy produkcji odzieży. Wciąż niska jest jednak świadomość dot. sytuacji pracowników i pracownic wytwarzających obuwie. Tymczasem borykają się oni z podobnymi problemami, w szczególności płacami niewystarczającymi na podstawowe potrzeby życiowe. Szacuje się, że tylko ok. 2% ceny pary butów przeznaczane jest na pensje osób, które je zrobiły.
Problemem specyficznym dla produkcji butów i dodatków skórzanych są niebezpieczne warunki pracy w garbarniach oraz ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. W wielu zakładach do garbowania używa się tlenku chromu III, który w przypadku niezachowania odpowiednich warunków utlenia się do postaci sześciowartościowego tlenku chromu, będącego substancją toksyczną, szkodzącą poważnie ludziom i środowisku. Taka sytuacja ma miejsce w znaczącej liczbie garbarni w Azji.
Na zlecenie kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Buty” firma Nielsen przeprowadziła badania opinii publicznej w 20 krajach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że 50% Europejczyków (58% Polaków) wie mało lub nic o produkcji butów pomimo, że przemysł obuwniczy działa na wielką skalę, wytwarzając ok. 22 miliardy par butów rocznie, z czego 87% w Azji.
85% respondentów/ek (63% w przypadku Polski) jest gotowa zapłacić więcej za buty wyprodukowane zgodnie ze standardami ochrony środowiska i z poszanowaniem praw człowieka. Jedna czwarta pytanych w 20 krajach (19% w Polsce) deklaruje, że zapłaciłaby co najmniej 25% więcej. Badanie pokazało również, że 63% Europejczyków (66% Polaków) uważa, że Unia Europejska powinna wprowadzić regulacje zapewniające, że produkty wchodzące na unijny rynek zostały wytworzone z poszanowaniem praw człowieka.
PROGRAM
(3 października, 2015, sobota)
11:00 – 21:00:
- Mini targi mody odpowiedzialnej i ekologicznej.
Ta przestrzeń będzie miała mniej formalny charakter i zapraszamy do niej wszystkich gości. Skoncentrujemy się na poznaniu opinii przybyłych i zebraniu komentarzy na temat tego, w jakim stopniu Polska jest odpowiedzialna za dobre warunki pracy czy przestrzeganie standardów środowiska przy produkcji obuwia.
- Wystawa tematyczna: "Globalna praca - globalna odpowiedzialność"
11:30 – 14.00 Debata: „Czy instytucje publiczne mogą kupować odpowiedzialnie? - zrównoważone zamówienia publiczne w kontekście łańcucha dostaw oraz na przykładzie produkcji butów”.
Do rozmowy zaprosimy przedstawicieli samorządu, parlamentu, Urzędu Zamówień Publicznych, ekspertów oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Będziemy zachęcać wszystkich przybyłych do dzielenia się swoimi opiniami i do zadawania pytań. Zależy nam na otwartym dialogu obywateli z zaproszonymi gośćmi. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, chcemy poruszyć kwestię tego, w jaki sposób wydawane są pieniądze publiczne oraz czy pod uwagę brane są kwestie poszanowania praw pracowników oraz dobro środowiska naturalnego. Naszym celem jest również zainteresowanie uczestników spotkania kwestią świadomego kupowania i zwrócenie uwagi, na to, że nasze indywidualne decyzje mają znaczenie i mogą wpływać na wprowadzanie zmian na poziomie samorządu, instytucji, parlamentu.
ZAPISZ SIĘ TUTAJ! TWOJA REJESTRACJA UŁATWI NAM PRZYGOTOWANIA!
14.45 – 16.15 Warsztat „Skąd się wzięły moje buty?”
Warsztat przedstawiający podstawowe informacje o produkcji butów oraz angażujący do działań kampanijnych na rzecz poprawy standardów praw człowieka i ochrony środowiska w tym przemyśle.
ZAPISZ SIĘ TUTAJ! TWOJA REJESTRACJA UŁATWI NAM PRZYGOTOWANIA!
16.15 – 16.45 Pokaz krótkich filmów zaangażowanych.
- „Silne Kobiety szyjące twoje ubrania”
- Spot „Godna Płaca dla Wszystkich”
- Spot Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie
- Spoty „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”
17.00 – 18.30 Debata: „Made in Poland – co wiemy o szyciu w Polsce?” Dyskusja wokół raportu „Uszyte w Polsce” nt. godnej płacy w przemyśle odzieżowym.
Debatę poprowadzi Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej, dziennikarka Wysokich Obcasów, magazynu Viva Moda i TVP Kultura.
Raport jest odpowiedzią na ogromną ilość pytań od konsumentów oraz wzrost inicjatyw uznających produkcję w Polsce, jako sposób na załatwienie wszystkich bolączek pracy w przemyśle. Dyskusja ma odpowiedzieć na pytanie, czy „Made in Poland” oznacza odpowiedzialnie? Jak wyglądają realia z perspektywy różnych grup – aktywistów, branży modowej, firm, mediów, konsumentów, pracownic.
18.30 – 20:00 Pokaz filmu Pokaz filmu dokumentalnego: „The True Cost”, reż. Andrew Morgan.