Z okazji Halloween Amerykanie wydają
ponad miliard dolarów na czekoladę, co stanowi 10% rocznego dochodu większości firm produkujących czekoladę. Czy wiedzą jednak, że wydając pieniądze na słodycze wspierają niewolnictwo?
We wrześniu bieżącego roku, wniesiono
pozew sądowy przeciwko ośmiu firmom (m.in Hershey, Mars i Nestle), dowodzący, że firmy te robią z konsumentów nieświadomych sponsorów handlu opartego na niewolniczej pracy dzieci w Zachodniej Afryce, skąd pochodzą dwie trzecie ziaren kakao na świecie.
Pracownicy są w wieku od 11 do 16 lat (czasem młodsi). Uwięzieni są w odosobnionych farmach, gdzie pracują od 80 do 100 godzin tygodniowo.
„Bicie było częścią mojego życia”, powiedział reporterom Aly Diabate, oswobodzony niewolnik. „Za każdym razem gdy ładowali na ciebie worki (z ziarnami kakao), a ty pod nimi upadałeś, nikt ci nie pomagał. Zamiast tego bili cię i bili, aż znowu je podniosłeś”.
By pomóc wam uniknąć wspierania niewolnictwa, zamieszczamy listę siedmiu firm produkujących czekoladę kosztem niewolniczej pracy dzieci:
- Hershey
- Mars
- Nestle
- ADM Cocoa
- Godiva
- Fowler’s Chocolate
- Kraft
W 2001 roku niemalże uchwalono ustawę, zgodnie z którą
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) miała wprowadzić na opakowaniach znak „slave free” (wolne od niewolnictwa). Zanim jednak poddano ją głosowaniu, przemysł czekoladowy – włączając firmy Nestle, Hershey i Mars – użył swych korporacyjnych pieniędzy by zatrzymać ustawę, „obiecując” samodzielnie uregulować i skończyć z dziecięcym niewolnictwem w branży do 2005 roku. Ten ostateczny termin przekładano kilkakrotnie, by wiążącą datą na ten moment stał się 2020 rok.
W tym samym czasie liczba dzieci pracujących w przemyśle kakaowym wzrosła od 2009 do 2014 roku o 51%.
Jak ujął to jeden z uwolnionych chłopców: „Mają przyjemność z mojego potu i łez, ciężko dla nich pracowałem, ale nie miałem żadnych korzyści. Oni jedzą moje ciało”.
Poniżej lista bardziej świadomych społecznie firm, które podjęły działania, by uniknąć wyzysku dzieci.
- Clif Bar
- Green and Black’s
- Koppers Chocolate
- L.A. Burdick Chocolates
- Denman Island Chocolate
- Gardners Candie
- Montezuma’s Chocolates
- Newman’s Own Organics
- Kailua Candy Company
- Omanhene Cocoa Bean Company
- Rapunzel Pure Organics
- The Endangered Species Chocolate Company
- Cloud Nine
Autor: Nathan Wellman
Tłumaczenie: Magdalena Kowalska