"Cały ten cukier". W kinach już od 18 marca!
Czwartek, 25.02.2016. Katarzyna Salus
"Cały ten cukier". W kinach już od 18 marca!
Cukier jest najczęściej spożywaną substancją.  Jak to się stało, że zdominował naszą dietę i kulturę? Jakie są tego skutki dla naszych umysłów i ciał?
"Odżywianie to bardzo popularny temat, równać się z nim mogą tylko zmiany klimatyczne i muzyka pop. Trudno jednak znaleźć rzetelne informacje na temat jedzenia, bo strony internetowe i książki zaprzeczają sobie i często hołdują krótkotrwałym modom. Dietetycy, media, blogerzy i przyjaciele – wszyscy chętnie doradzają, co należy jeść, a czego unikać. Cukier to niewątpliwa gwiazda tych porad, spory na tego temat nie ustają, więc postanowiliśmy oddzielić fakty od mitów" mówi Damon Gameau, reżyser filmu "Cały ten cukier" , który 18 marca wchodzi na nasze ekrany.
 
Damon Gameau przeprowadził niezwykły eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób ten biały proszek wpływa na człowieka. Żeby lekcja była bardziej wciągająca, Damon Gameau samego siebie uczynił obiektem eksperymentu. Reżyser nie jadł cukru przez trzy lata. Następnie, pod nadzorem naukowców i dietetyków, zaczął konsumować 40 łyżeczek tej substancji dziennie przez 60 dni. Sztuczka polega na tym, że nie spożywał on słodkich napojów, czekolady, lodów i innych słodyczy. Żywił się tylko tzw. "zdrowym" jedzeniem, które tak naprawdę również jest bogate w cukier. Chodzi np. o niskotłuszczowy jogurt, batoniki zbożowe, soki i płatki śniadaniowe.
 
"Przeprowadziłem eksperyment, polegający na jedzeniu cukru zawartego w "zdrowym" jedzeniu. Nie wiedziałem, jaki będzie jego wynik. Dowiedziałem się rzeczy strasznych, ale jednocześnie zmieniłem życie swoje i moich dzieci. Mam nadzieję, że wam też się to uda"
 
Podczas trwania eksperymentu Damon odwiedził społeczność Aborygenów w Amacie w południowej Australii, żeby zobaczyć, czy rdzenni mieszkańcy są edukowani na temat efektów spożywania cukru i jak wpływa on na ich zdrowie.
Kolejnym krokiem była wyprawa do USA i spotkanie z czołowym ekspertem ds. cukru, a także z chłopakiem, który choruje, ponieważ ma w zwyczaju pić dziennie 12 puszek Mountain Dew. Reżyser przygląda się także manipulacjom koncernów, które podstępnie dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci się o tym nie dowiedzieli.
 
 
Komentarze