Firmy producenckie, handlowe czy importerzy mają obowiązek odpowiadać na pytania konsumentów o zawartość niebezpiecznych substancji w oferowanych przez siebie produktach. W projekcie "Pytaj o Chemię" tworzymy aplikację, która pomoże im to robić.
CZEGO POTRZEBUJE TWOJA FIRMA?
Niebezpieczne związki chemiczne mogą znajdować się wszędzie - w zabawkach, odzieży, meblach, sprzęcie elektronicznym czy nawet w biżuterii. Czyli we wszystkich wyprodukowanych przez polskie i zagraniczne firmy produktach. Konsumenci i konsumentki słusznie obawiają się szkodliwego wpływu koktajlu chemicznego, na jaki są narażone codziennie. Jednak zawsze mogą zwrócić się do przedsiębiorcy z pytaniem, czy dany artykuł nie zawiera substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) i muszą otrzymać odpowiedź. Zgodnie z Artykułem 33 REACH dostawcy wyrobów zawierających SVHC w stężeniu powyżej 0,1%
mają obowiązek o tym fakcie informować swoich klientów, a także przekazywać im informacje o tym jak bezpieczne stosować wyroby.
Jednym z celów projektu
Pytaj o Chemię jest współpraca z firmami oraz wsparcie ich w zakresie przekazywania konsumentom informacji o zawartości w artykułach substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC). Planujemy m.in. stworzyć
aplikację na telefon, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli wprowadzić informacje o swoich produktach do bazy danych, a konsumentki i konsumenci będziesz szybko
sprawdzić, czy w zakupionym artykule nie znajdują się niebezpieczne substancje.
Projekt rozpoczynamy od badania stanu wiedzy i potrzeb firm w całej Unii Europejskiej. Zależy nam też na głosie polskich producentów, sprzedawców i importerów. W związku z tym prosimy przedsiębiorców o wypełnienie ankiety.
Wszystkie zebrane dane zostaną wykorzystane jedynie do celów projektu, w sposób zanonimizowany. Wypełnienie ankiety zajmie około 15 minut.
Ankieta obejmuje pytania dotyczące ochrony środowiska, regulacji prawnych i kwestii ekonomicznych. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak Państwa firma podchodzi do kwestii obecności w wyrobach substancji chemicznych budzących szczególnie duże obawy (SVHC). Z góry dziękujemy za udział w ankiecie!
MASZ PYTANIA? ZAJRZYJ DO NASZEGO FAQ I SPRAWDŹ CO KAŻDA FIRMA WIEDZIEĆ POWINNA.