Recover, czyli naprawiaj
Poniedziałek, 24.08.2020. Katarzyna Salus
Recover, czyli nim zdecydujesz się na wymianę sprzętu, postaraj się go naprawić albo zleć komuś, kto zajmuje się naprawą sprzętów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu naprawa sprzętów domowych, butów czy ubrań było normą. Ludzie używali sprzętów, które działały bezawaryjnie przez wiele lat, a jeśli się popsuły były reperowane. Dziś żyjemy w czasach, w których naprawa nie jest “w cenie”. Zwróć uwagę, że producenci często celowo “postarzają” produkt, tak by konsument mógł go szybko wymienić na nowszy model. Często jest to bardziej opłacalne niż naprawa.
 
Z dobrych wiadomości: Czy spotkaliście się kiedyś z określeniem Fairphone (etyczny telefon)? To firma, która zajmuje się opracowywaniem smartfonów zaprojektowanych i wyprodukowanych przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Dbają również o to, by poszczególne komponenty telefonu dało się łatwo wymienić (np. ekran w smartfonie). Jak widać, można inaczej, nie poddając się konsumpcjonizmowi.
 
Co możesz zrobić już dziś by przyczynić się do zmiany, czyli recover w praktyce:
  • poznaj okoliczne punkty usługowe jak szewc, krawiec, kaletnik, introligator, itp.
  • korzystaj z punktów naprawy elektroniki
  • wspieraj i angażuj się w kampanie społecznie walczące z konsumpcjonizmem i nieuczciwymi praktykami producentów. Pamiętaj Twój głos i Twoje działania mają znaczenie.
  • jeśli możesz korzystaj z komputera stacjonarnego (znacznie łatwiej dokonać w nim usprawnień i wymiany podzespołów niż w laptopie)
Komentarze