Mniej plastikowy 2021 rok, czyli o nowych regulacjach prawnych korzystnych dla ludzi i środowiska!
Środa, 13.01.2021. Katarzyna Salus
Mniej plastikowy 2021 rok, czyli o nowych regulacjach prawnych korzystnych dla ludzi i środowiska!
Fot. Volodymyr Hryshchenko
Dla niejednego 2020 rok był rokiem trudnym, wymagającym i pełnym niewiadomych. Mamy nadzieję, że rok 2021 przyniesie spokój, bezpieczeństwo, stabilizację i będzie czasem zmian na lepsze. Jedna pozytywna rzecz już jest pewna. Od 1 stycznia wchodzi podatek od plastiku, a od lipca pożegnamy m.in. jednorazowe sztućce.
Od 1 stycznia 2021 roku w krajach członkowskich UE wchodzi w życie podatek od plastiku (tzw. „plastic tax”). Co oznacza w praktyce, że kraje europejskie mają obowiązek rozliczania się z każdego kilograma nieodzyskanego tworzywa sztucznego. Ograniczenie wytwarzania odpadów plastikowych to krok w stronę gospodarki w obiegu zamkniętym.
 
Z innych dobrych wiadomości, od tego roku w życie wchodzi także dyrektywa w sprawie tzw. Single-Use Plastics („produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych”). To oznacza, że najpóźniej do 3 lipca 2021 r. ze sklepów muszą zniknąć jednorazowe produkty.

Poniżej lista produktów, które zostały wskazane w dyrektywie i zakazane:
  • patyczki higieniczne i patyczki do balonów
  • pojemniki na żywność i plastikowe sztućce
  • słomki i mieszadełka do napojów
  • styropianowe kubeczki
 
Taka decyzja wydaje się zasadna, bo jak wskazują badania zlecone przez UE, około 85% odpadów w środowisku morskim w UE to właśnie tworzywa sztuczne, a około 50% odpadów morskich to jednorazowe materiały, czyli wcześniej wspomniane tzw. „single-use plastics”.
 
Dyrektywa ta zawiera także istotne zmiany dotyczące butelek PET i nakrętek. Czytamy w niej m.in. o tym, że:
  • Od 2025 r. wprowadzane do obrotu butelki PET muszą zawierać co najmniej 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
  • Od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników.
W tym miejscu zachęcamy do podpisania petycji powołanej do życia przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w ramach kampanii „Wrzucam. Nie wyrzucam”. Petycja dotyczy wprowadzenia systemu kaucyjnego na opakowania jedno i wielorazowe w Polsce. Dokument do podpisania znaleźć można pod adresem: https://www.petycjeonline.com/system_kaucyjny_w_polsce
 
Jak wiadomo wszystkie działania podejmowane z poziomu stanowienia prawa (jak np. regulacje, rozporządzenia, dyrektywy) są istotnym i znaczącym krokiem w stronę zmian, bo angażują wiele podmiotów, które mają realny i rzeczywisty wpływ na otaczający nas świat. Dlatego warto wywierać presję na rządy państw, na polityki międzynarodowe, bo dzięki temu takich ustaw i dyrektyw będzie coraz więcej! A wiemy, jak bardzo są one potrzebne. Ale to nie koniec. W tym wszystkim nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, czyli pojedynczych decyzjach konsumenckich, które podejmujemy każdego dnia. O naszych codziennych nawykach i przyzwyczajeniach i wszystkich tych małych krokach, które popychają nas w stronę zmian.
 
Zachęcamy Was do zastanowienia się nad swoimi codziennymi nawykami. Jak często sięgacie po plastikowe tworzywa? Czy używacie własnej butelki na wodę? Czy korzystacie z alternatywnych form pojemników bądź słomek (na rynku pojawia się coraz więcej zdrowych i bezpiecznych zamienników).
 
Postarajmy się ograniczyć użycie tworzyw sztucznych do minimum. Może ten początek roku to doskonały czas, by zmienić swoje nawyki i używać znacznie mniej plastiku w codziennym życiu? Zróbmy rok 2021 rokiem bez plastiku!
Podejmujecie wyzwanie?

Ku inspiracji, odsyłamy do krótkiego praktycznego przewodnika po odpowiedzialnej konsumpcji: https://www.ekonsument.pl/a67196_zasada_6r_w_praktyce.html

Więcej informacji o negatywnym wpływie plastiku na środowisko naturalne i zdrowie znajdziecie w jednym z naszych poradników: https://www.ekonsument.pl/materialy/publ_674_praktyczny_poradnik_plastik_is_not_fantastik_czyli_dlaczego_plastik_jest_zly.pdf

Źródła:
- M. Wandas, Podatek od plastiku i koniec jednorazowych sztućców. Unia walczy z tworzywami sztucznymi, https://smoglab.pl/podatek-od-plastiku-i-koniec-jednorazowych-sztuccow-unia-walczy-z-tworzywami-sztucznymi/ 
- P. Górska, Wchodzi zakaz jednorazowego plastiku, https://paulinagorska.com/wchodzi-zakaz-jednorazowego-plastiku
- Eurocast, No Single-Use Plastics,  https://eurocast.com.pl/en/no-single-use-plastics ,
- M. Robakowska, Koniec z jednorazowym plastikiem, http://www.codozasady.pl/koniec-z-jednorazowym-plastikiem/,  
- PSZW, Stanowisko w sprawie systemu kaucyjnego w Polsce, https://kaucyjny.pl/stanowiskosystemkaucyjny/,  
 
 
 
Komentarze