Alice Pataxó z ludu Pataxó i Tejubi z ludu Uru Eu Wau Wau zaangażowane są w działania dotyczące konfliktów o ziemię i łamania praw ludności rdzennej w Brazylii, wylesiania i zmian klimatu
. Wezmą udział w spotkaniu „Konsekwencje europejskiego dobrobytu. Podróż do źródła”, we Wrzeniu Świata 27 maja, a także w happeningu „Korporacje. Czas na regulacje” 28 maja na Bulwarach Wiślanych.
Konsekwencje europejskiego dobrobytu. Podróż do źródła
Gdzie i kiedy: Wrzenie Świata, 27.05 g. 18:00. Wstęp wolny
Z kim: Rozmowa Artura Domosłwskiego z Alice Pataxó i Tejubi Uru Eu Wau Wau. Spotkanie będzie moderować Jędrzej Dudkiewicz.
Wydarzenie będzie transmitowane online na platformie Facebook Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i Festiwalu Millenium Doc Against Gravity. Osoby, które nie mogą przybyć na spotkanie w piątek zapraszamy w czwartek na pokaz filmu AYA i rozmowę po seansie oraz na sobotni happening na bulwarach Wiślanych w okolicy CKN, o godz. 16.00.
Dlaczego to ważne: Podczas rozmowy zostaną poruszone kwestie konsekwencji globalnych łańcuchów dostaw. W jakim stopniu dotykają mieszkańców Brazylii, w której europejskie kraje zaopatrują się m.in. w mięso, soję i kawę? Jakie są faktyczne konsekwencje działalności międzynarodowych firm, które nie podlegają skutecznym regulacjom? To wydarzenie to także okazja do spotkania się z rdzennymi mieszkankami lasów amazońskich, które na co dzień angażują się w zrównoważone lokalne działania aktywistyczne i wspólnego zastanowienia się nad wpływem, jaki możemy mieć na relacje między krajami producentów a konsumentów.
ALICE PATAXO
Alice pochodzi z ludu Pataxó w stanie Bahia i jest 20-letnią aktywistką i studentką kierunków humanistycznych. Zajmuje się podnoszeniem świadomości na temat sytuacji ludności rdzennej w Brazylii, wylesiania i zmian klimatu.
W 2015 r. została osobiście dotknięta przejęciem ziemi Pataxó o nazwie Araticum. Alice używa Twittera i Instagrama jako platform dla swojego aktywizmu, osiągając ponad 100 000 obserwujących na każdej z tych platform.
Przemawiała na COP26 w Glasgow, gdzie poruszyła temat wylesiania Amazonii oraz praw ludności rdzennej.
TEJUBI URU EU WAU WAU
Tejubi pochodzi z ludu Uru Eu Wau Wau ze stanu Rondônia, jest 21-letnią lokalną liderką. Tejubi pracuje w stowarzyszeniu Jupaú, które staje w obronie praw rdzennych mieszkańców Rondonia i działa na rzecz zrównoważonych projektów prowadzonych w tym regionie. Zaangażowana jest także w działalność Stowarzyszenia Obrony Etniczno-Środowiskowej Kanindé, w którym jest członkinią grupy monitorującej rdzenne ziemie Urueu-wau-waui. Tejubi jest także absolwentką zarządzania placówkami medycznymi.
Tejubi uczestniczyła także w produkcji filmu dokumentalnego "
Terytorium", którego reżyser Alex Pritz przez trzy przez trzy lata towarzyszył z kamerą ludowi Uru Eu Wau Wau szukając odpowiedzi na pytanie: Czyja jest Amazonia? Film można było w tym roku zobaczyć w ramach Festiwalu
Millenium Docs Agains Gravity.
ARTUR DOMOSŁAWSKI
Artur Domosławski to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reporterów. W latach 1991-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. związany z tygodnikiem „Polityka”. Autor cenionych książek, m.in. „Chrystus bez karabinu”, „Gorączka latynoamerykańska”, „Ameryka zbuntowana” oraz głośnej biografii „Kapuściński non-fiction”, przełożonej na francuski, włoski, angielski i hiszpański.
Wielokrotnie odwiedzał Brazylię, jest autorem głośnego artykułu "Brazylia, kraj pogrążony w mroku. Nowa bieda i stary głód"
Happening: Korporacje. Czas na regulacje
Gdzie i kiedy: Bulwary Wiślane obok Centrum Nauki Kopernik, 28.05, g. 16:00
Dlaczego to ważne: Happening ma na celu zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka, intensywną eksploatację i zanieczyszczanie środowiska poza granicami UE. Powstanie symboliczny krąg ludzi reprezentujący globalne łańcuchy dostaw. Pojawią się hasła nawiązujące do głównych problemów, takie jak:
- Co 6 sekund znika las tropikalny wielkości boiska.
- Pracownicy plantacji owoców tropikalnych otrzymują poniżej 9% ceny sklepowej. Pracując bez zabezpieczeń mają na co dzień kontakt z toksycznymi opryskami.
O CO CHODZI?
Problemy związane z globalnymi łańcuchami dostaw, tylko pozornie nas nie dotyczą. Prowadzanie rabunkowej gospodarki w krajach, gdzie wytwarza się żywność na rynek europejski wiąże się bezpośrednio z pogłębieniem kryzysu klimatycznego i łamaniem praw człowieka. Konieczne są odpowiednie regulacje prawne zobowiązujące firmy do odpowiedzialności za swoją działalność produkcyjną w całym łańcuchu dostaw. Jako konsumenci mamy na to wpływ i możemy wymagać tego od naszego rządu oraz firm.
Okazją do tego jest nowa dyrektywa UE w zakresie zrównoważonego rozwoju, która została ogłoszona przez Komisję Europejską 23 lutego 2022 r. Opublikowany projekt zawiera jednak istotne mankamenty, które mogą uniemożliwić osiągnięcie pozytywnego wpływu dyrektywy, jakiego potrzebują ludzie i planeta. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z 220 organizacjami z Europy opublikowała
stanowisko w tej sprawie.
________________________________________________________________________________________________________________________
Spotkanie jest organizowane w ramach kampanii "Nasza żywność. Nasza przyszłość", która ma na celu zmobilizowanie młodzieży do świadomej konsumpcji i aktywnego wspierania działań na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.