Skąd się wzięły Twoje buty?
Gra zawiera informacje o produkcji obuwia, także o tym jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz pracowników z Globalnego Południa może stwarzać przemysł obuwniczy. Przetwarzanie skóry, która z racji swojego naturalnego pochodzenia jest zazwyczaj uważana za produkt ekologiczny, w rzeczywistości wiąże się z bardzo negatywnym wpływem na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Większość garbarni znajduje się w krajach dalekiego wschodu. Najbardziej szkodliwa, chemiczna obróbka skór odbywa się w krajach z niskimi standardami pracowniczymi i ekologicznymi.
Na następnym etapie – produkcji butów w fabrykach – bardzo często nie są przestrzegane standardy praw pracowniczych, w tym normy BHP, czasu pracy, prawo do zrzeszania się czy godnej płacy.
Buty z ananasa i akcje konsumenckie
W grze przedstawiamy również alternatywy i możliwości działania dla zaangażowanych konsumentów i konsumentek. Informujemy o garbarniach używających alternatywnych, roślinnych i bezpieczniejszych metod wyprawiania skór. Są one wciąż mało popularne ze względu na wysoki koszt, jednak prace nad ich doskonaleniem trwają.
Na rynku pojawiają się również buty z
ekologicznych materiałów alternatywnych do skóry, jak
Pinatex, konopie, czy materiał z przetworzonych butelek PET. Coraz bardziej popularne stają się zakłady renowacji butów. Wszystkie te alternatywy mogą się dalej rozwijać jeśli znajdą nabywców.
Odpowiedzialni konsumenci mogą również przyłączać się do kampanii na rzecz poprawy standardów ekologicznych i ochrony praw człowieka przy produkcji butów, wspierając np. akcję
Kupuj Odpowiedzialnie Buty
Gra „Odkryj prawdę o swoich butach” uczy, uświadamia i podsuwa rozwiązania problemów związanych z produkcją butów. Jest przeznaczona dla wszystkich powyżej 12 roku życia.
Gra jest dostępna na naszej stronie ekonsument.pl. Można ją ściągnąć, wydrukować jej elementy i korzystać podczas zajęć w szkołach i innych akcji edukacyjnych. Grę polecamy szczególnie z okazji zbliżającego się Tygodnia Edukacji Globalnej, z okazji Dnia Bez Kupowania, który przypada na ostatnia sobotę listopada, czy w okresie przedświątecznych zakupów.
Życzymy dobrej zabawy, owocnych dyskusji i refleksji związanych z przemysłem obuwniczym. Pamiętajmy, że nasze pieniądze kształtują świat a codzienne wybory konsumenckie mają wpływ na marki i producentów, którzy pomimo wywierania presji na konsumentów również obserwują ich zachowania i potrzeby.
Gra powstała dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej oraz ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Za treść odpowiada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, poglądy tu wyrażone niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej ani nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.