Według Greenpeace, telefony są produkowane zgodnie z liniowym modelem produkcji, opartym na perspektywie zysków krótkoterminowych. Problemy dotyczą wydobycia surowców, narażenia na działanie substancji chemicznych w fazie produkcji, zużycia energii i rosnącego strumienia e-odpadów.
Główne wnioski płynące z raportu
7,1 miliarda smartfonów zostało wyprodukowanych od 2007 roku.
Ponad 60 różnych elementów jest powszechnie stosowanych do produkcji smartfonów. Chociaż ilość każdego elementu w pojedynczym urządzeniu może wydawać się niewielka, to duże znaczenie ma łączne wydobycie i przetwarzanie tych cennych materiałów w celu wyprodukowania 7 miliardów urządzeń.
Od 2007 r. do produkcji smartfonów zużyto ok 968 TWh, czyli niemal tyle samo ile do rocznego zasilania Indii (973 TWh w 2014 r.).
Tylko dwa (Fairphone i LG G5) z 13 zbadanych modeli telefonów miało łatwo wymienialne baterie. Oznacza to, że konsumenci zmuszeni są do wymiany całego urządzenia, gdy żywotność baterii zaczyna maleć.
Tylko w 2014 r. ilość e-odpadów z małych produktów IT, takich jak smartfony, została oszacowana na 3 miliony ton metrycznych. Mniej niż 16% światowych odpadów elektronicznych jest poddawanych recyklingowi.
Obecny design urządzeń sprawia, że po zakończeniu eksploatacji demontaż staje się trudny, w tym ponowne użycie śrub wkręcanych i wklejanych w baterie; w związku z tym smartfony 'poddane recyklingowi' są często rozdrabniane i wysyłane do wytapiania. Biorąc pod uwagę małe ilości wielu różnorodnych materiałów i substancji w tych urządzeniach, wytapianie ich jest nieefektywne lub nieskuteczne w celu odzyskania wielu z materiałów.
Zalecenia
Smartfony są zaprojektowane w tak złożony sposób, że renowacja lub naprawa uszkodzonego telefonu staje się coraz trudniejsza. Producenci smartfonów powinni podążać za nowym modelem biznesowym, w którym uwzględnią wpływ urządzeń na naszą planetę i uczynią je łatwymi do naprawienia.
Zobacz więcej w raporcie Greenpeace: "Od Inteligentnego do Bezsensownego: Globalny Wpływ Dziesięciu Lat Smartfonów"
Tłumaczenie: Olga Rybak