Postulaty zostały przyjęte przez europarlamentarzystów: Karoline Graswander-Hainz z Austrii, Igora Soltes ze Słowenii, Elly Schlein z Włoch oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Jakich zmian oczekuje młodzież? Poniżej lista tych, które są wg młodych ludzi najbardziej palące:
1. Więcej edukacji konsumenckiej!
Wprowadzenie przedmiotu/kursu podstawy zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji w szkołach oraz w zakładach pracy. Zwiększenie dostępu do wiedzy i promocji tematyki odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji. Edukacja globalna i środowiskowa.
2. Zero waste!
Umożliwienie szerszego stosowania zasady „zero waste” np. poprzez prawne wyeliminowanie możliwości nadmiernego pakowania produktów, wprowadzenie opakowań zwrotnych, kar za stosowanie jednorazowych opakowań i wsparcie przedsiębiorców zakładających sklepy w duchu idei „zero waste”. Zezwolenie na własne opakowania wielorazwoego użytku w sklepach i kawiarniach.
3. Zrównoważony styl życia!
Promowanie ekologicznego stylu życia w szkole i w mediach. Dbanie o czystą wodę. Dbanie o pszczoły i inne owady zapylające. Promowanie użycia energii odnawialnej (np. paneli słonecznych)
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu
"Moja rewolucja". Młodzież z Polski, Słowenii, Austrii i Włoch na wielu spotkaniach wypracowywała w tym roku postulaty "Manifestu zmian" odpowiadając sobie na pytania
"Jaka jest dzisiaj moja rewolucja?",
"W jakiej Polsce, Europie i świecie chciałbym żyć?".
Pełną wersję "Manifestu zmian" (w j. angielskim) można przeczytać
TUTAJ.
_____________________________________________________________________________________________
Projekt "Moja rewolucja" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści w projekcie odpowiada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, poglądy w ramach jego wyrażane niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.