W ramach międzynarodowej kampanii „Our Food Our Future”, powstał raport dotyczący rolnictwa, produkcji, handlu oraz alternatywnych form pozyskiwania jedzenia. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie współtworzy ten projekt wraz z 18 organizacjami partnerskimi z Europy i świata.
Kampania
„Our Food Our Future”, ma na celu zmobilizowanie młodzieży do przyjęcia zrównoważonych wzorców konsumpcji i aktywnego wspierania zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności poprzez ulepszoną politykę instytucjonalną i korporacyjną na poziomie UE i państw członkowskich.
Czy wiecie, że:
- Polska jest największym producentem porzeczek w UE?
- Od 2016 r. można zauważyć spadek spożycia mięsa w Polsce, jednocześnie rośnie dostępność roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych w sklepach?
- W Polsce marnuje się prawie 5 milionów ton żywności rocznie?
- W przestrzeniach polskich miast i miejscowości znajdziemy jadłodzielnie – miejsca z których można swobodnie korzystać – zarówno oddając jak i biorąc z nich jedzenie?
Jak wygląda sytuacja polskiego rolnictwa?
Polskie rolnictwo opiera się przede wszystkim na hodowli konwencjonalnej, gdzie uprawiane są: pszenica, żyto, jęczmień, owies i mieszanki zbożowe, pszenżyto, kukurydza na ziarno, ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak, warzywa oraz owoce. Choć w naszym kraju dominuje tradycyjna forma upraw, to w przestrzeni społecznej pojawia się coraz więcej inicjatyw ułatwiających pozyskanie żywności z ekologicznych upraw.
Wśród alternatywnych form konsumpcji znaleźć możemy:
- Kooperatywy spożywcze (inicjatywa konsumentów, którym zależy na pozyskaniu lokalnej żywności przy jednoczesnym budowaniu sprawiedliwej relacji z rolnikiem lub producentem)
- Farmy miejskie (inicjatywy ogrodnicze, które hodują warzywa oraz owoce na terenach miejskich. Umożliwiają bezpośredni kontakt rolników z konsumentem, dostęp do świeżych, sezonowych produktów)
- Ekologiczne targi żywności (miejsca, gdzie można znaleźć produkty polskich producentów, z małych manufaktur, od lokalnych firm rodzinnych)
- Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (model współpracy między konsumentami a producentami żywności opierający się na kontakcie osobistym, zaufaniu i obustronnym zaangażowaniu)
Korzystanie z alternatywnych form ma wiele zalet. Produkty, które kupujemy są przede wszystkim świeże, zdrowe i sprawdzone. Dodatkowo to również świetny sposób na poznanie lokalnych wytwórców i nawiązanie z nimi bardziej bezpośredniego i stałego kontaktu. To także możliwość uczestniczenia w spotkaniach i wydarzeniach związanych z produkcją żywności, gdzie można poznać społeczność lokalną.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem
Rynek spożywczy w Polsce. Rolnictwo, produkcja, handel oraz alternatywne sposoby pozyskiwania jedzenia. Znajdziecie tam liczne przykłady istniejących i działających miejsc, gdzie można pozyskać żywność w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Przeczytacie też więcej o tym, czym jest foodsharing i z czym się go je, jak wygląda polski rynek produktów wegetariańskich i wegańskich, gdzie można natknąć się na sklepy zero waste oraz więcej o żywności z certyfikatem Fairtrade na polskim rynku.