Tworzywa sztuczne i zawarte w nich dodatki są wszechobecne w naszym codziennym życiu. Są w naszych domach, miejscach pracy, ubraniach i ciałach. Tworzywa sztuczne są wszędzie, ponieważ są wygodne i tanie. Podczas produkcji dodawane są substancje chemiczne, aby nadać pożądane właściwości, takie jak elastyczność, trwałość i ognioodporność.
Kampania #NonHazPlasticDiet skupia się na pięciu obszarach: odzież, artykuły sportowe, wyposażenie wnętrz, zabawki dla dzieci i materiały mające kontakt z żywnością. Wybrano te obszary, ponieważ są one potencjalnie znaczącymi źródłami narażenia na EDC i w ich obrębie można podjąć konkretne działania w celu zmniejszenia narażenia siebie, swojej rodziny i środowiska.
Kampania potrwa do 13 czerwca. Przez 6 tygodni poprzez media społecznościowe dostarczymy wielu informacji o potencjalnych zagrożeniach, jakie plastik może stanowić dla naszego zdrowia i środowiska, w jakich grupach produktowych go znajdujemy i jakie mogą być bezpieczniejsze alternatywy.
JAK NAM SZKODZI PLASTIK?
Dodatki chemiczne w plastikowych przedmiotach i artykułach mogą z czasem migrować, szkodząc Tobie, Twoim bliskim i środowisku. Niektóre substancje dodawane do plastiku, aby był użyteczny, są chemicznie podobne do hormonów w naszym organizmie, które kontrolują głód, przyrost masy ciała i większość innych procesów biologicznych. Niepokojące jest to, że te związki chemiczne, znane jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną lub EDC, są również podobne do hormonów, które kontrolują rozwój małych dzieci. Jesteśmy narażeni na EDC poprzez powietrze, którym oddychamy, żywność, którą jemy, wodę, którą pijemy i rzeczy, których dotykamy. W dzisiejszym świecie nie ma sposobu, aby całkowicie uniknąć EDC, ale dzięki pewnym mądrym wyborom życiowym możemy zmniejszyć naszą ekspozycję.
Fot. Nathan Dumlao on Unplash
Prawie wszystkie tworzywa sztuczne zawierają jeden lub więcej dodatków, ale nie wszystkie dodatki mają właściwości EDC. Regulatorzy współpracują z przemysłem w celu wycofania dodatków o znanych właściwościach EDC, ale ich zamienniki niekoniecznie są całkowicie bezpieczne. Ponadto my, konsumenci, nie mamy łatwego dostępu do informacji o tym, jakie dodatki są w jakich produktach, a naukowcy nie zbadali jeszcze właściwości EDC wszystkich potencjalnych dodatków.
Substancje niebezpieczne używane w odzieży, takie jak barwniki i wybielacze, mogą być szkodliwe. Nanosrebro i inne biocydy, które zabijają bakterie i usuwają zapachy z odzieży, zwłaszcza odzieży sportowej, mogą wydawać się atrakcyjne, ale mogą migrować i szkodzić środowisku. Wiele artykułów sportowych zawiera duże ilości dodatków do tworzyw sztucznych, które zapewniają elastyczność lub trwałość. Mogą one wypłukiwać się podczas użytkowania lub zostać wchłonięte przez naszą skórę podczas ćwiczeń. Wiele plastikowych przedmiotów w domu zawiera dodatki, które są emitowane do powietrza, którym oddychamy. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku dzieci; stare zabawki często zawierają więcej szkodliwych dodatków niż nowe. Niemowlęta odkrywają świat wsadzając wiele przedmiotów do ust, dlatego powinniśmy być szczególnie ostrożni wobec plastikowych przedmiotów, z którymi mają kontakt. Dodatki w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, takie jak plastikowe pojemniki i folia, mogą przedostawać się do żywności lub napojów, które później spożywamy.
Zaglądajcie na nasze media społecznościowe i na stronę.
Co tydzień będziemy informować Was o tym, jak unikać plastikowego zagrożenia. Przypominamy Wam również o naszej apce "PYTAJ O CHEMIĘ", dzięki której, skanując kody kreskowe produktów, możecie w łatwy posób zapytać producentów, czy w ich produktach znajdują się niebezpieczne subtancje chemiczne.
Zmiana nie zawsze jest łatwa, ale jest możliwa. Dzięki tej kampanii mamy nadzieję, że dostarczymy Ci nowych pomysłów i wiedzy nie tylko o tym, jak chronić Twoje zdrowie, ale także zdrowie osób wokół Ciebie i środowisko.