Niepożądane substancje w produktach dla dzieci
Robiąc zakupy dla najmłodszych, większość z nas chce kupować zabawki, które są bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla środowiska. Podczas gdy stosowanie niektórych niebezpiecznych substancji (takich jak metale ciężkie, niektóre ftalany, biosfenol A czy fosforoorganiczne opóźniacze palenia) w zabawkach i produktach dla dzieci jest zakazane, istnieje wiele substancji nieuregulowanych, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka.
Są też jednak produkty, które nie wchodzą w zakres dyrektywy UE w sprawie bezpieczeństwa zabawek, takie jak artykuły biurowe, np. kolorowe flamastry, sprzęt sportowy, np. rowery czy łyżwy, odzież, akcesoria modowe i ogólnie wszystkie produkty poza zabawkami przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia. W dodatku wielu substancji trwałych i bioakumulujących się, a także chemikaliów powodujących zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadal pozostaje nieuregulowanych.
Co także istotne, przepisy prawne często zakazują tylko jednej lub niewielkiej liczby określonych substancji o podobnej toksyczności. Na rynku są dziesiątki ftalanów, ale tylko te najgroźniejsze są zakazane w dziecięcych zabawkach. Istnieją też niepotrzebne wyjątki, np. to, że substancja może znajdować się w środku zabawki, gdzie nie jest dostępna dla dzieci podczas zabawy.
Prawo do informacji
Masz prawo pytać producentów i sprzedawców o zawartość w wyrobach tzw. substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie (SVHC – substances of very high concern), zgodnie z rozporządzeniem UE o chemikaliach (REACH). Do SVHC należą substancje rakotwórcze, reprotoksyczne (o szkodliwym wpływie na zdrowie reprodukcyjne) i mutagenne, substancje trwałe, ze zdolnością do bioakumulacji i toksyczne albo bardzo trwałe z dużą zdolnością do bioakumulacji, a także związki endokrynnie czynne (wpływające na układ hormonalny).
Zmieńmy to!
Za pomocą
aplikacji Pytaj o Chemię możesz skanować kod kreskowy produktu i pytać producentów o zawartość substancji chemicznych, które mogą być groźne dla zdrowia lub środowiska.
W ten sposób aplikacja może pomóc ci wybierać bezpieczniejsze produkty. A także pokazać firmom, że nam, konsumentkom i konsumentom nie jest wszystko jedno i nie chcemy kupować produktów zawierających niebezpieczne substancje. Korzystaj z aplikacji Pytaj o Chemię i dowiedz się, czy twój ulubiony producent zabawek i artykułów dla dzieci przestał stosować te groźne substancje.
Pobierz aplikację i wysyłaj zapytania. Razem możemy sprawić, że produkty będą bezpieczniejsze!