Kurczące się zasoby wodne w Polsce i na świecie to poważny problem. Szczególnie latem, kiedy susze zagrażają lasom oraz rolnictwu. Na co dzień zwracamy uwagę w jaki sposób wybory Polek i Polaków wpływają na środowisko naturalne. W tym roku specjalna tratwa Fundacji weźmie udział w 11. edycji Wodnej Masy Krytycznej aby nagłaśniać tematykę związaną z konsumpcją wody.
Wodna Masa Krytyczna to cykliczne wydarzenie organizowane przez
CSW Wiewiórka, artystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz miłośników i miłośniczki Krakowa. Motywem przewodnim jest dbałość o przyrodę, w tym o zasoby wodne, oraz zwrócenie uwagi na to, jak ważnym elementem ekosystemu są polskie rzeki i ich naturalny bieg. Warto o nie dbać w należyty sposób – nie degradować, nie zanieczyszczać, nie tworzyć sztucznych zapór.
Każdego roku dziesiątki ludzi płynie wzdłuż Wisły na wodnych konstrukcjach, łódkach, tratwach, kajakach, stworzonych z materiałów z upcyklingu, w duchu zero waste. To jedyna taka impreza w całej Polsce! Ekipa Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie ma przyjemność po raz kolejny brać udział w wydarzeniu. W tym roku powstanie specjalna tratwa Fundacji z motywem kodu kreskowego. Swoim udziałem chcemy zwrócić uwagę na znaczenie codziennych wyborów konsumenckich, mających wpływ na zasoby wodne w Polsce i na świecie.
KIEDY: 18 czerwca, g. 15:00
GDZIE: Bulwary Wiślane w Krakowie
Obecnie około 2,1 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody odpowiedniej jakości, a ponad dwa razy więcej pozbawionych jest podstawowej infrastruktury sanitarnej. Oznacza to, że 1 na 3 osoby nie ma dostępu do wody pitnej, a 6 na 10 osób nie ma odpowiednich warunków by zachować czystość i higienę w miejscu zamieszkania. Niestety Polska również jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody!
Każdego dnia wykorzystujemy olbrzymie ilości wody. Bezpośrednio – myjąc ręce, sprzątając, gotując czy pijąc oraz pośrednio poprzez zakup różnych produktów takich jak żywność, ubrania, papier, elektronika czy meble. Na przykład do wyprodukowania 1 kg wołowiny zużywa się aż 15 000 litrów wody, nowej pary jeansów 8 000 litrów wody, a samochodu ok. 400 000 litrów.
A co każdy z nas może zrobić, aby nie pogłębiać problemu?
- Zadbaj o szczelność sieci wodociągowej – napraw cieknące i nieszczelne urządzenia.
- Pamiętaj, żeby zakręcać kran – np. podczas mycia zębów czy mydlenia rąk. Niech woda się nie marnuje!
- Zamiast kąpieli w wannie wybieraj szybki prysznic.
- Używając zmywarki czy pralki dbaj o to, by wykorzystywać ich maksymalny załadunek.
- Jeśli mieszkasz w domu, zbieraj deszczówkę. Możesz ją później wykorzystać np. do podlewania kwiatów.
- Unikaj plastiku! Aż 1/3 wszystkich odpadów plastikowych trafia do środowiska naturalnego – znaczna część do mórz i oceanów. To sprawia, że każdego roku w morzach i oceanach przybywa około 8 milionów ton plastikowych odpadów.
- Kupuj kosmetyki bez mikroplastiku, który z łatwością przedostaje się do wód i zanieczyszcza je, stanowiąc także zagrożenie dla zwierząt. Do polskiego Bałtyku trafia około 40 ton mikroplastiku rocznie!