Świat na talerzu. Jak sprawić by nasza żywność była wolna od wyzysku?
Poniedziałek, 27.03.2023. Alina Pękalska
Świat na talerzu. Jak sprawić by nasza żywność była wolna od wyzysku?
Jak wyglądają kulisy uprawy ananasów? Skąd pochodzą ziemniaki w supermarkecie? Gdzie były uprawiane twoje pomidory? Co kryje się w tabliczce czekolady? Co powinniśmy wiedzieć o pochodzeniu wołowiny? Dlaczego warto uważnie czytać etykiety na opakowaniach płatków śniadaniowych? Na te i inne pytania odpowiedzą wolontariusze Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, którzy 22 kwietnia (sobota) w okolicach Galerii Krakowskiej przeprowadzą happening o świadomej konsumpcji.  
22 kwietnia, w dniu Ziemi, Aktywiści Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie w czapkach i fartuchach kucharskich będą zachęcać przechodniów do rozmowy o pochodzeniu wybranych produktów spożywczych. Na kelnerskich tacach znajdą się kontrowersyjne produkty obecne powszechnie na sklepowych półkach. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich zakup?
 
GDZIE I KIEDY?
Galeria Krakowska, Kraków, 22 kwietnia 2023, godz. 12.00
 

DLACZEGO TO WAŻNE?

 
Happening ma na celu zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka i intensywną eksploatację i zanieczyszczanie środowiska w łańcuchach dostaw żywności. Młodzież w kelnerskich i kucharskich strojach będzie zachęcać do degustacji i rozmowy dzieląc się wiedzą zdobytą na w ramach projektu „Nasza żywność. Nasza przyszłość”.
 
Łamanie praw człowieka, zanik bioróżnorodności, zanieczyszczenie środowiska to problemy, za które odpowiada m.in. produkcja żywności na rynek europejski. Produkty, które konsumujemy na co dzień, często są efektem gospodarki rabunkowej w krajach, w których są wytwarzane.
 
Świadome decyzje konsumenckie mogą przyczynić się do większej transparentności i odpowiedzialności firm spożywczych. Konieczne są jednak także odpowiednie regulacje prawne zobowiązujące firmy do odpowiedzialności za swoją działalność produkcyjną w całym łańcuchu dostaw. Jako konsumenci mamy na to wpływ i możemy wymagać tego od naszego rządu oraz firm.
 

Domagamy się prawa, które:

  1. Sprawi, że koncerny będą szanować prawa człowieka, środowisko i klimat.
  2. Nałoży na firmy surowe obowiązki, aby zapobiegać szkodom i je eliminować.
  3. Nałoży na spółki-matki odpowiedzialność za szkody na dowolnym etapie ich łańcucha dostaw. Żadnych luk!
  4. Zagwarantuje związkom zawodowym zbiorowe negocjacje, a przedstawicielom pracowników realny głos w zakresie należytej staranności na każdym kroku.
  5. Zmusi firmy do ograniczania emisji w swoich działaniach.
  6. Chroni planetę poprzez pociąganie firm do odpowiedzialności za wszelkie szkody wyrządzone środowisku.
  7. Stosuje wymogi należytej staranności do wszystkich relacji biznesowych wzdłuż ich łańcuchów działań.
  8. Umożliwia osobom poszkodowanym przez złe praktyki biznesowe, związkom zawodowym i społeczeństwu obywatelskiemu dochodzenie sprawiedliwości w sądach UE.
  9. Konsultuje się ze wszystkimi, na których działalność biznesowa ma lub może mieć wpływ i w razie potrzeby uzyskuje ich zgodę.
  10. Daje organom ścigania uprawnienia do dokładnego badania i nakładania sankcji na firmy.
▼ rozwiń
 
Okazją do tego jest nowa dyrektywa UE w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD), która została ogłoszona przez Komisję Europejską 23 lutego 2022 r. Opublikowany projekt zawiera jednak istotne mankamenty, które mogą uniemożliwić osiągnięcie pozytywnego wpływu dyrektywy, jakiego potrzebują ludzie i planeta. Już 24 lub 25 kwietnia 2023 odbędzie się głosowanie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim. To historyczna szansa na stworzenie europejskiego prawa, które poprzez pociągnięcie dużych korporacji do odpowiedzialności prawnej za ich wpływ na prawa człowieka, środowisko i klimat, może skutecznie zapobiegać przyszłym tragediom. Od zawalenia się fabryki Rana Plaza w 2013 r., w którym zginęło ponad 1100 osób, po wyciek ropy w 2022 r., który spustoszył peruwiańskie wybrzeża i zniszczył źródło utrzymania lokalnych społeczności, duże firmy zbyt często nie ponoszą odpowiedzialności za swe działania w innych krajach. Pilnie potrzebujemy prawa ponad granicami, które zapewni sprawiedliwość społecznościom negatywnie dotkniętych działalnością dużych firm.
 
Wszyscy, jako Europejski i Europejczycy mamy na to wpływ. Wystarczy, że napiszesz do swojego europarlamentarzysty/tki. Niech usłyszy Twój głos i dowie się, jak silne jest zapotrzebowanie na sprawiedliwość w całej Europie.
 
Zastanawiasz się jak się skontaktować z europosłem lub europosłanką? Wystarczy, że skorzystasz z narzędzia, dzięki któremu łatwo i szybko wyślesz tweeta. Zajmie Ci to 15 sekund!

 

>> KLIKNIJ TUTAJ I WYŚLIJ TWEETA


 

Przykład sieci McDonald's

 
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie właśnie opublikowała raport niezależnej brazylijskiej organizacji Repórter Brasil, która wzięła pod lupę amerykańskiego giganta fast food’ów McDonald’s. Wyniki śledztwa można przeczytać w najnowszym raporcie „McDonald’s. Ślad giganta”, który publikujemy na naszej stronie (DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ). Raport obrazuje szereg problemów społecznych i środowiskowych dotyczących sieci dostawców zaopatrujących McDonald’s w kawę, sok pomarańczowy, wołowinę oraz soję. Ze względu na swoją wielkość i zasięg działalności McDonald’s zajmuje znaczącą pozycję w kilku globalnych łańcuchach dostaw i wywiera istotny wpływ na politykę żywnościową.
 

>> ZOBACZ RAPORT

 
Co ma wspólnego planowana dyrektywa o łańcuchach dostaw z McDonald's? Właściwie skonstruowana dyrektywa skutecznie zobowiązywałaby firmy do monitorowania calego łańcucha dostaw i eliminowania problemów spolecznych i środowiskowych.  Problemy związane z globalnymi łańcuchami dostaw, tylko pozornie nas nie dotyczą. Prowadzanie rabunkowej gospodarki w krajach, gdzie wytwarza się żywność na rynek europejski wiąże się bezpośrednio z pogłębieniem kryzysu klimatycznego i łamaniem praw człowieka.
 

Poradniki o żywności

 
Nie wiesz, na jakie certyfikaty zwracać uwagę w sklepie i czy rzeczywiście kupno żywności ze "znaczkiem" ma sens? Chciałbyś/abyś po świętach nie wyrzucać jedzenia, tylko się nim podzielić, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Myślisz o zmianie diety na wegetariańską, ale masz wątpliwości dotyczące Twojego zdrowia? A może obawiasz się nadmiaru szkodliwej chemii w Twojej kuchni? Koniecznie zajrzyj do naszych poradników. Znajdziesz w nich odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.
 

>> POBIERZ PORADNIKI

 
 

Wydarzenie jest organizowane w ramach kampanii "Nasza żywność. Nasza przyszłość", która ma na celu zmobilizowanie młodzieży do świadomej konsumpcji i aktywnego wspierania działań na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze