Dziś ASOGUABO to przede wszystkim spółdzielnia 125 małych producentów, 30% z nich to kobiety. Uprawiają banany w swoich małych gospodarstwach na południu Ekwadoru, gdzie w miasteczku El Guabo mieści się siedziba spółdzielni. ASOGUABO jest organizacją non-profit. Wszelkie fundusze przeznaczane są na bieżącą działalność i rozwój.
„Pozwalamy przetrwać małym producentom. W pojedynkę często są ofiarami inwazji dużych plantacji, które wypychają ich z rynku. Poddani presji, w rezultacie sprzedają swoje gospodarstwa i stają się pracownikami wielkich plantacji, często przy uprawie bananów na ziemi, która wcześniej należała do nich. Dzięki ASOGUABO pozostają producentami.” – wyjaśnia Lianne Zoeteweij, administratorka spółdzielni.
Od początku swojej działalności ASOGUABO produkuje banany Fairtrade. Dziś ten certyfikat ma 100% owoców ze spółdzielni. 50% posiada dodatkowo certyfikat rolnictwa ekologicznego. Spółdzielnia obrała sobie ambitny cel „zmienić rynek bananów”. W związku z tym stawia na klientów mogących zapewnić dużą skalę sprzedaży. Banany z ASOGUABO trafiają do supermarketów i sklepów w Europie, Kanadzie, Nowej Zelandii i USA. Pulpę bananową do swoich produktów kupuje od ASOGUABO producent lodów Ben&Jerry’s.
SYTUACJA PRODUCENTÓW I PRACOWNIKÓW
„Kiedy jako wdowa przyjechałam do El Guabo wciąż musiałam prosić o pracę by zarobić na utrzymanie dzieci, dziś sama daję pracę innym” - mówi Marcelina Agurto, 81-letnia producentka bananów Fairtrade.
Standardy Fairtrade i rolnictwa ekologicznego wymagają spełniania wysokich kryteriów społecznych i ochrony środowiska. Wpływa to korzystnie także na pracowników certyfikowanych gospodarstw i plantacji. Wiele osób jest chętnych do pracy w gospodarstwach i na plantacji producentów z ASOGUABO.
„Przyciąga ich przede wszystkim zdrowe środowisko pracy, bez ciągłego narażania się na kontakt z trującymi pestycydami, ubezpieczenie, którego często nie zapewniają wielkie plantacje, 5-dniowy, 40-godzinny tydzień pracy, w przeciwieństwie do 6 dni na wielkich plantacjach, oraz 15 dni płatnego urlopu” - wyjaśnia Segundo Cańar, członek zarządu spółdzielni.
Oprócz tego liczy się stała pensja. Pracownicy w ASOGUABO w razie potrzeby mają zapewnione środki ochrony osobistej i szkolenia BHP. Stali pracownicy plantacji i gospodarstw mają także ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W kwietniu 2017 r. odwiedziliśmy spódzielnię ASOGUABO. Rozmawialiśmy z członkami zarządu i z drobnymi producentami. Owocem tych rozmów jest raport "Fairtrade daje siłę. Przykład współpracy drobnych producentów bananów, w ramach spółdzielni ASOGUABO w Ekwadorze". Raport jest dostępny w wersji polskiej i angielskiej.
Poniżej zobaczycie film, który nakręciliśmy podczas naszej wizyty.