Wysoce toksyczne chemikalia nadal są stosowane w azjatyckich fabrykach produkujących elektronikę
Piątek, 29.12.2017. Katarzyna Salus
Wysoce toksyczne chemikalia nadal są stosowane w azjatyckich fabrykach produkujących elektronikę
źródło: goodelectronics.org, Steve Jurvetson, Wikimedia (Creative Commons)
W procesie produkcji chipów do podzespołów elektronicznych stosuje się niebezpieczne substancje chemiczne, mogące powodować ostrą białaczkę, poronienia i wady wrodzone. Chemikalia, które zostały zakazane 25 lat temu przez amerykańskie firmy produkujące sprzęt elektroniczny, nadal są stosowane w azjatyckich fabrykach półprzewodników.
Badania przeprowadzone w 1986 r. w zakładach produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych wykazały, że odsetek poronień wśród pracujących kobiet był dwukrotnie wyższy, niż przypuszczano. Wysoka częstotliwość poronień została bezpośrednio powiązana z toksycznymi chemikaliami, które są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych.
 
Po tym, jak podczas szeregu innych badań zdrowia pracowników w Stanach Zjednoczonych przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku uzyskano podobne wyniki, firmy zajmujące się elektroniką zobowiązały się do wycofania toksycznych chemikaliów oraz wprowadzenia zakazu ich stosowania. Substancje powodujące opisane schorzenia, zostały umieszczone na liście najbardziej toksycznych substancji chemicznych.
 
Nowe badania, przeprowadzone prawie trzy dekady później przez koreańskiego lekarza Kim Myoun-hee ujawniają, że ​​te same chemikalia nadal są używane w fabrykach półprzewodników w firmach Samsung, SK Hynix i LG. Kilku pracowników narażonych na działanie chemikaliów zachorowało na ostrą białaczkę. Również wskaźnik poronień w tych fabrykach był prawie tak wysoki, jak w 1986 r. w Stanach Zjednoczonych.
 
Dane uzyskane przez Bloomberg Businessweek wskazują, że chociaż przedsiębiorstwa elektroniczne zobowiązały się do wycofania toksycznych chemikaliów, zmiany nie były dokonywane natychmiastowo, a czasami także nie w pełni. Co więcej, nastąpiło przeniesienie przemysłu półprzewodnikowego z krajów wysoko rozwiniętych, gdzie stosowane są zakazy korzystania z wysoce toksycznych chemikaliów, do krajów rozwijających się. Obietnica wycofania toksycznych związków chemicznych w łańcuchu dostaw nie została spełniona.
 
Więcej infomacji tutaj
 
Tłumaczenie Beata Latos
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
10 lat produkcji smartfonów
Od 2007 roku wyprodukowano ponad 7 miliardów smartfonów. Smartfony w wielu aspektach miały pozytywny wpływ na nasz świat, ale ich produkcja wpływa niszczycielsko na naszą planetę. Greenpeace w swoim najnowszym raporcie stwierdza, że potrzebny jest nowy model biznesowy w celu zmniejszenia negatywnego wpływu produkcji smartfonów na środowisko.
Ludzie, którzy umierają za Twojego smartfona
Demokratyczna Republika Konga (DRK) jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. W 2014 Bank Światowy uplasował ten kraj na drugim miejscu od końca pod względem Wskaźnika Rozwoju Społecznego (Human Development Index). Pomimo ogromnego stopnia ubóstwa, jest jedna rzecz, której DRK ma pod dostatkiem – kobalt. Kobalt to minerał wykorzystywany do tworzenia litowych baterii jonowych w telefonach takich firm jak Apple, Microsoft, Samsung, Sony, Dell oraz wielu innych.
Trująca Perła - historie ofiar zatrucia chemikaliami w fabrykach elektroniki w Chinach
Raport „Trująca Perła”, wydany niedawno przez GoodElectronics, pokazał że przyczyną chorób ludzi pracujących w przemyśle elektronicznym w Chinach jest zatrucie toksycznymi substancjami chemicznymi, takimi jak benzen i n-heksan.
We wrześniu na rynku pojawi się nowy iPhone 7, ale w mediach mówi się już o wprowadzeniu na rynek kolejnego modelu. Starsze telefony zaczną się psuć i tysiące konsumentów ruszy do sklepów po nowy model. Kto na tym zyska?
Pięknie oświetlone witryny sklepowe z nowymi gadżetami elektronicznymi oraz sterylne reklamy sprzętu kontrastują z warunkami pracy i miejscem, w którym pozyskuje się minerały niezbędne do ich produkcji. Dzieci przeciskające się z workami kamieni poprzez wąskie tunele kopalni wydobywającej rudę kobaltu, to niewidoczna część przemysłu elektronicznego.
Kilka dni po rozpoczęciu kampanii rozpoczynającej przedsprzedaż Fairphone 2, Sudwind, SOMO i sieć GoodElectronics publikują analizę porównawczą standardów dotyczących odpowiedzialności społecznej wśród “sprawiedliwych” smartfonów.