W przemyśle modowym wszystko dzieje się szybko. Co sezon zmieniają się trendy, marki wypuszczają na rynek kilkanaście nowych kolekcji rocznie, a kobiety i mężczyźni uprawiający bawełnę lub szyjący nasze ubrania muszą pracować jeszcze szybciej i jeszcze więcej, zarabiając grosze. Fashion Revolution Week obchodzony jest na całym świecie w rocznicę tragedii Rana Plaza, aby uczcić pamięć ofiar i domagać się od marek transparentności. W tym roku Fashion Revolution Week trwa od 23 do 29 kwietnia.
5 lat temu zawalił się budynek fabryki Rana Plaza w Bangladeszu, grzebiąc w swoich ruinach ponad tysiąc osób. Katastrofa zmieniła podejście wielu osób do „szybkiej mody”. Narodził się ruch Fashion Revolution, firmy zaczęły zwracać uwagę na kwestie odpowiedzialnej produkcji, np. coraz częściej korzystać z bawełny z certyfikatem Fairtrade.
BAWEŁNA NA ŚWIECIE
Szacuje się, że w produkcji bawełny uczestniczy 100 milionów rolniczych rodzin w 70 krajach świata. 90% tych producentów to drobni rolnicy w krajach rozwijających się, żyjący w ubóstwie w społecznościach wiejskich. Często ci drobni rolnicy nie odnoszą korzyści z dobrej koniunktury na rynku, bo nie mają do niego dostępu i muszą sprzedawać bawełnę pośrednikom, którzy ustalają cenę. Intensywna uprawa bawełny ma także negatywny wpływ na środowisko.
Bawełna Fairtrade
Fairtrade obejmuje ponad 50 tysięcy producentów bawełny w Afryce i Azji. Certyfikat ten umożliwia rolnikom uzyskanie uczciwej ceny, wsparcie techniczne, szkolenia i doradztwo oraz tzw. premię Fairtrade, o wykorzystaniu której rolnicy decydują sami i którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych, np. na doposażenie i zakup podręczników dla szkoły, zakup sprzętu medycznego, wsparcie osób niepełnosprawnych i starszych itd.
Chcesz by osoby szyjące Twoje ubrania pracowały w bezpiecznych warunkach i dostawały godne wynagrodzenie? Zaangażuj się w Fashion Revolution Week! Podpowiadamy co możesz zrobić:
Załóż swoje ubranie na lewą stronę i pokaż metki marki/producenta na znak wsparcia pozytywnej rewolucji mody, czyli Fashion Revolution. Zrób selfie w ubraniu i opublikuj je na swoich kanałach social media - dodaj hasztag #whomademyclothes. Pokaż, że nie jest Ci obojętne skąd pochodzą ubrania i dodatki, które nosisz na co dzień. Możesz pytać marki bezpośrednio na ich profilach społecznościowych.
Jesteś projektantką/em, pracujesz w firmie odzieżowej? Ty też możesz dołączyć do Fashion Revolution Week! Pokaż ludzi, którzy tworzą Twoje kolekcje, wrzuć informację na swoim profilu, pokaż, że jesteś świadomym producentem.
Namów znajomych na dołączenie do akcji.
Fashion Revolution Week minie… i co potem?
Zwolnij tempo! Kupuj mniej ubrań, ale za to dobrej jakości i wyprodukowanych w sposób odpowiedzialny i sprawiedliwy.
Szukaj odzieży z bawełny certyfikatem Fairtrade.
Senegalski rolnik uprawiający bawełnę Fairtrade. Fot. Sean Hawkey
Szukaj marek, które traktują swoich pracowników fair. Dużo propozycji znajdziesz w przewodniku po bardziej odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo markach "Dobre Zakupy"
Second hand to świetna sprawa! Nie dość, że kupując używaną odzież dbasz o środowisko, to jeszcze możesz znaleźć prawdziwe perełki. Adresy fajnych sklepów znajdziesz TU.
Naprawiaj! Mała dziurka w sukience to nie problem, często wystarczy igła z nitką oraz trochę kreatywności ;)
Wymieniaj się! Znudziły Ci się Twoje ciuchy? Zamień się z koleżanką lub z kolegą. Twoja szafa zyska nowe oblicze, a ciuchy nie trafią na śmietnik.
Nie poddawaj się presji. Naprawdę nie musisz na każdej imprezie mieć innej koszuli lub sukienki.
Interesuj się, dowiaduj i angażuj, np. w akcje takie jak Fashion Revolution, podpisuj pilne apele i petycje Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Domagaj się zmian, pytaj marki odzieżowe, kto szyje ich ubrania i czy zamierzają korzystać z bawełny Fairtrade. Presja konsumentów i konsumentek naprawdę działa!