Interesuje Cię działalność społeczna, aktywistyczna lub edukacyjna? Chcesz być ambasadorką na rzecz ekologicznych i etycznych zmian w przemyśle spożywczym? Zastanawiasz się jak w swoich działaniach wykorzystać social media? Masz minimum 18 lat, ale nie więcej niż 35? Zapraszamy na warsztat, podczas którego dowiesz się jak skutecznie działać w mediach społecznościowych na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji!
Podczas warsztatów dowiesz się, jak wykorzystywać siłę social mediów do rozwiązywania największych wyzwań społecznych takich jak dewastacja środowiska i łamanie praw człowieka przez biznes; czym jest dzisiaj wpływ społeczny w sieci i jak zbudować zaangażowaną społeczność. Poszerzysz także wiedzę dotyczącą współczesnego rynku spożywczego i jego powiązań z kondycją środowiska naturalnego oraz przestrzeganiem praw pracowniczych i praw człowieka.
Twój głos ma moc i powinien być usłyszany! Wykorzystaj social media, by prezentować innym tematy, które są dla Ciebie ważne. Podczas warstatów dowiesz się:
- jak za pomocą marki osobistej komunikować tematy prospołeczne
- w jaki sposób wykorzystać do tego Facebooka oraz Instagrama
- jak tworzyć skuteczne posty, które pomogą Ci realizować Twoje cele
Warsztat poprowadzą dla Ciebie:
- Dagmara Pakulska: przez wielu nazywana królową polskiego Twittera i carycą LinkedIna. Specjalistka ds. budowania strategii dla lokalnych i globalnych marek, komunikacji w świecie online, trenerka. Autorka Niby-Prasówki na Facebooku i wykładowczyni studiów podyplomowych na AGH, UMK czy WSB. Publikowała w takich tytułach, jak: Magazyn Sprawny Marketing, Nowa Sprzedaż, Social Media Manager czy Magazyn Online Marketing.
- Grażyna Latos: reportażystka związana z trzecim sektorem. Współautorka książek "Bagaż osobisty. Po Marcu" (Dom Spotkań z Historią, 2018) oraz „Przewiew. 12 historii otartych” (Czytelnik, 2020). Publikowała m.in. w "Dużym Formacie", “Tygodniku Powszechnym”, kwartalniku "Non/fiction" i miesięczniku "Podróże". W 2016 roku nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
- Maciej Skinderowicz: edukator oraz ekspert ds. odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji. Od lat prowadzi szkolenia dla aktywistek i aktywistów, pasjonatów i pasjonatek ekologii, odpowiedzialnej konsumpcji, zero waste czy czystego powietrza. Na co dzień związany z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie oraz Fundacją Otwarty Plan. Aktywista miejski, miłośnik zwierząt i przyrody.
KIEDY
28 kwietnia, godz. 16:00 - 18:30
29 kwietnia, godz. 16:00 - 18:30
GDZIE
Spotkamy się online na platformie Zoom. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Prosimy o rejestrację poprzez formularz dostępny TUTAJ
WARSZTAT JEST BEZPŁATNY
________________________________________________________________________________________________________________________
Kampania "
Nasza żywność. Nasza przyszłość" ma na celu zmobilizowanie młodzieży do świadomej konsumpcji i aktywnego wspierania działań na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.