Zara twierdzi, że dba o środowisko, ale wysyłając co tydzień tony ubrań samolotami, ten gigant fast fashion przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatycznych. Jedynym celem takich działań jest uczynienie szybkiej mody jeszcze szybszą. To nieodpowiedzialne i szkodliwe dla planety.
26 192 osoby podpisały petycję „Climate on crash course to destruction due to Zara flights”, którą wsparliśmy jako Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. 8 lutego 2024 r. petycja wręczona została przez przedstawicieli organizacji Public Eye dyrektorowi generalnemu spółki Inditex (właściciel marek: Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius), Óscarowi Garcíi Maceirasowi.
Oczekujemy od grupy Inditex dotrzymania obietnic dotyczących ochrony klimatu i rozpoczęcia odchodzenia od „latającej mody”.Wzywamy również do przejrzystego informowania o emisjach CO2, w szczególności w odniesieniu do transportu lotniczego towarów.Do tej pory grupa milczała na ten temat.
Oczekujemy od grupy Inditex dotrzymania obietnic dotyczących ochrony klimatu i rozpoczęcia odchodzenia od „latającej mody”.Wzywamy również do przejrzystego informowania o emisjach CO2, w szczególności w odniesieniu do transportu lotniczego towarów.Do tej pory grupa milczała na ten temat.
O wynikach śledztwa dotyczącego „latającej mody” i jej wpływu na klimat pisaliśmy kilka tygodni temu na naszej stronie.
Organizacja Public Eye, inicjator i koordynator akcji, wystosowała również list otwarty do dyrektora generalnego spółki Inditex, który publikujemy poniżej w języku polskim:
Stop szkodliwej dla klimatu „latającej modzie”!
Szanowny Panie García Maceiras,
Piszę do Pana w imieniu 26 192 osób popierających petycję „Climate on crash course to destruction due to Zara flights”.
Wzywamy Pana i inne firmy odzieżowe do porzucenia szkodliwej dla klimatu „latającej mody”.
Transport lotniczy ma niszczycielski wpływ na klimat. Oczekujemy, że Inditex zaprzestanie transportu lotniczego. Dopóki ten cel nie zostanie osiągnięty, Inditex powinien przedstawiać przejrzyste raporty dotyczące emisji CO2 wynikających z transportu ładunków lotniczych. Rekompensaty i poleganie na przyszłych innowacjach technologicznych są niewystarczające. Przesłanie raportu klimatycznego IPCC jest jednoznaczne: aby osiągnąć globalne cele klimatyczne, emisje gazów cieplarnianych muszą być ograniczone we wszystkich sektorach w ciągu tej dekady.
Transportowanie ubrań drogą lotniczą zwiększa presję na elastyczność produkcji. Wzywamy do zapewnienia dostawcom długoterminowego bezpieczeństwa planowania. Oszczędzając na wysokich kosztach frachtu lotniczego, można zapłacić wyższe ceny zakupu, które pokryją koszty zrównoważonej produkcji, w tym płace zapewniające utrzymanie szyjącym ubrania.
„Latająca moda” jest całkowicie niepotrzebna. Nie tworzy wartości społecznej. Ubrania nie zepsują się, jeśli do sklepów dotrą kilka tygodni później. Tego rodzaju spowolnienie nie przyniosłoby strat, ale szansę na bardziej odpowiedzialną konsumpcję i bardziej zrównoważone projekty.
Wzywamy Inditex do przekształcenia obietnic dotyczących ochrony klimatu w czyny oraz do jak najszybszego wycofania się z „latającej mody”.
Dziękuję za poświęconą uwagę. Mamy nadzieję na pozytywną reakcję ze strony Państwa firmy.