Zapraszamy na stacjonarną odsłonę kursu. Udział w kursie jest bezpłatny! Zapisy trwają do 14 kwietnia.
GDZIE: Gniazdo - Centrum Aktywizmu Klimatycznego,
ul. Krucza 17, Warszawa
KIEDY: 20-21 kwietnia 2024
W programie 7 sesji, które zabiorą nas na wirtualny spacer po pomieszczeniach w naszych domach. Zajrzymy do kuchni, łazienki, sypialni, pokoju dziennego i dziecięcego. Otworzymy szafę z ubraniami, szafki z kosmetykami, a także przyjrzymy się ścianom i podłogom. Wszędzie tam może kryć się niewidzialne zagrożenie w postaci niebezpiecznych substancji chemicznych. Podczas kursu otrzymasz od nas kompleksową wiedzę, publikacje i materiały video do jej pogłębienia w domu, a także garść praktycznych wskazówek do korzystania na co dzień.
Weź udział w kursie i zostań ambasadorką/em kampanii #DomNaDetoksie!
Udział w kursie jest bezpłatny. Kurs stanowi część międzynarodowej kampanii, której celem jest nie tylko podnoszenie świadomości, ale również zmiana nawyków mieszkanek i mieszkańców UE. Warunkiem udziału jest zobowiązanie się do przeprowadzenia przeglądów domowych i zaraportowanie ich z wykorzystanie udostępnionych dokumentów. Przeglądy odbędą się z wykorzystaniem prostego narzędzia internetowego, pozwalającego zmierzyć narażenie na niebezpieczne substancje w miejscu zamieszkania, a także powtórzyć tę czynność po 3-6 miesiącach od pierwszego przeglądu.
DLACZEGO TO WAŻNE?
Mikroplastik znaleziono nawet we krwi noworodków. Niebezpieczne substancje chemiczne wykryto na Antarktydzie, w wodzie pitnej w Australii i Szanghaju oraz w deszczówce na całym świecie. W wyniku kontaktu z wszechobecną chemią pogarsza się stan zdrowia ludzi i rośnie ryzyko chorób cywilizacyjnych. Badania naukowe dowiodły, że wiele szkodliwych substancji chemicznych, z którymi stykamy się na co dzień, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Część z nich naśladuje lub blokuje naturalne hormony, zaburza metabolizm i wywołuje alergie, z kolei inne powodują niepłodności u kobiet i mężczyzn oraz zwiększają zachorowalność na raka i choroby cywilizacyjne. Te niebezpieczne związki mogą znajdować się w przedmiotach codziennego użytku i naszym otoczeniu, np. plastikowych produktach jednorazowych, butelkach i opakowaniach żywności, puszkach, zabawkach, wyrobach tekstylnych, podłogach, meblach, elektronice, kosmetykach czy środkach czystości. Stamtąd do ludzkich organizmów mogą przedostawać się drogą wziewną – wraz z zanieczyszczonym powietrzem i kurzem, a także z jedzeniem i napojami lub przez kontakt ze skórą. Chcąc ograniczyć negatywny wpływ szkodliwych substancji, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jak pokazują badania, nasze codzienne wybory mogą pomóc nam chronić zdrowie i środowisko, np. jeśli postawimy na zamienniki różnych produktów z niebezpiecznymi składnikami lub będziemy unikać plastików.
Wszyscy ekoambasadorzy i ekoambasadorki otrzymają od Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie certyfikaty poświadczające ukończenie kursu oraz przeprowadzenie przeglądów domowych. Udział w projekcie może być również formą stażu.
___________________________________________________________________________________________________________________________
Kurs organizowany jest w ramach projektu „Eko-ambasadorzy na rzecz eliminacji szkodliwych chemikaliów w codziennym życiu”, LIFEChemBee (LIFE21/GIE/DE/101074245) finansowanego przez unijny program LIFE, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji Drzewo i Jutro oraz projektu "Kupuj Odpowiedzialnie! – ekologiczna edukacja konsumencka" współfinansowanego przez Fundację Drzewo i Jutro.