Dziś oficjalnie Polska Zielona Sieć rozpoczyna projekt Kupuj odpowiedzialnie ubrania!
Jest to całkowicie innowacyjny projekt mający na celu zwrócenie uwagi osób zainteresowanych modą (twórców, dizajnerów, sprzedawców) jak i konsumentów na problemy występujące w globalnym przemyśle tekstylno-odzieżowym. Z jednej strony upowszechnimy wiedzę o społecznych i ekologicznych nadużyciach związanych z produkcją ubrań, które codziennie wszyscy na siebie wkładamy. Z drugiej, będziemy pokazywać pozytywne alternatywy dla konwencjonalnych, globalnie rozpowszechnionych marek. Przedstawimy możliwości przeciwstawienia się łamaniu praw człowieka, praw pracowniczych oraz postępującemu zanieczyszczaniu środowiska. Spopularyzujemy też odpowiedzialną modę powstającą przy poszanowaniu praw człowieka i z zachowaniem zasad Sprawiedliwego Handlu, modę ekologiczną i pochodzącą z recyklingu.
Na stronie
www.ekonsument.pl/ubrania zapoznać się można z artykułami opisującymi sytuację pracownic i pracowników w zakładach produkujących odzież, rolników pracujących przy uprawie roślin takich jak bawełna czy len, jak i wiele wiele więcej… Pod koniec roku 2010 przygotujemy dla konsumentów pierwszy w Polsce przewodnik po dobrych zakupach, a dla dizajnerów i osób pracujących na rynku odzieżowym specjalny informator na temat odpowiedzialnej mody! Pod koniec projektu, w 2012 roku zorganizujemy pierwsze w Polsce Targi Odpowiedzialnej Mody!
Po nitce do kłębka
W ramach przygotowań do projektu,
koordynatorka projektu, Maria Huma, odbyła ostatnio podróż na Mauritius gdzie wizytowała odpowiedzialne przedsiębiorstwa odzieżowo-tekstylne. Podróż ta miała na celu zebranie
informacji "z pierwszej ręki".
Pracownica Craft Aid, fot. Maria Huma
„Dzięki podróży na Mauritius, przekonałam się, że odpowiedzialna moda jest naprawdę możliwa. Zobaczyłam tam szczęśliwych ludzi, pracujących po 8 godzin dziennie w bezpiecznych warunkach, których pensje pozwalają na godne życie. To od nas konsumentów teraz zależy, czy wybierając odpowiedzialną modę wyprodukowanąz poszanowaniem ludzi i środowiska, wesprzemy takie inicjatywy” – mówi Maria Huma
Podczas wyjazdu zostały także przeprowadzone unikatowe wywiady z pracownikami przemysłu tekstylno-odzieżowego. Zwieńczeniem tego doświadczenia będzie raport oraz film dokumentalny mający na celu przybliżenie funkcjonowania odpowiedzialnych przedsiębiorstw związanych z modą .
Pracownice Craft Aid, fot. Maria Huma
Projekt
Kupuj odpowiedzialnie ubrania jest częścią europejskiej kampanii „
WearFair”, którą współtworzymy z organizacjami pozarządowymi z Austrii oraz Niemiec. Dzięki europejskiemu wymiarowi projektu, PZS oprze się na doświadczeniu krajów w których od lat odpowiedzialna moda leży w kręgu zainteresowania rzeszy konsumentów. Wierzymy głęboko, że programy takie jak ten, które mają na celu zbliżenie konsumentów i producentów mogą doprowadzić do sytuacji, gdzie ubrania, które na co dzień kupujemy nie będą okupione łzami, potem i krwią ludzi z krajów mniej rozwiniętych.
Kontakt:
Zuzanna Zajczenko – promocja, informacje o projekcie
Tel. 0-661 797 970
Maria Huma – informacje merytoryczne, relacje z wizyty w fabrykach odzieżowych na Mauritiusie
Tel. 0-607 88 80 82
* W ramach podróży na Mauritius wizytowaliśmy m.in. fabrykę Craft Aid Mauritius Ltd. Firma zatrudnia ok. 200 pracownic i pracowników, w tym 50 z nich to osoby niepełnosprawne. Draft Aid jest członkiem WFTO (Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu), ma certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) świadczący o wysokich standardach środowiskowych oraz certyfikat Fairtrade. Więcej o Craft Aid:
www.craftaid.net
Patronat nad projektem objęli:
PATRONAT MERYTORYCZNY: