Co może zrobić rodzic mając świadomość, że kupowane przez niego zabawki są produkowane z warunkach łamania praw człowieka i praw pracowniczych? Dajemy wam narzędzie wpływu na duże markowe firmy - petycję do producentów zabawek. Chińska aktywistka będzie zachęcać do poparcia petycji w Krakowie i w Warszawie.
Pracownicy w chińskich fabrykach zabawek pracują po 16 godzin dziennie, czasami mając tylko jeden wolny dzień w miesiącu. Obrońcy praw człowieka winią duże firmy markowe, które przymykają oczy na postępowanie kierownictwa zakładów. Polska Zielona Sieć wraz z innymi europejskimi organizacjami zbierają podpisy pod petycją skierowaną do przedstawicieli przemysłu zabawkarskiego.
Od prawie dwóch lat prowadzimy ciągły dialog z takimi firmami jak Disney czy Mattel, a także z założoną przez nie Międzynarodową Radą Przemysłu Zabawkarskiego. Ich przedstawiciele obarczają winą konsumentów, którzy rzekomo nie dbają o nic poza niską ceną. Wiemy, że jest inaczej i chcemy to udowodnić.
Do wspierania działań kampanii będzie zachęcać Debby Chan, która zajmuje się śledzeniem przypadków łamania praw człowieka i praw pracowniczych w Chinach. Na co dzień mieszka w Hongkongu i pracuje w organizacji SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour). Zanim dołączyła do zespołu SACOM brała udział w ulicznych akcjach tej organizacji jako aktywistka. Przez ostatnie 5 lat przeprowadziła wiele wywiadów w pracownicami fabryk i odkryła przy tym liczne przypadki łamania ich praw.
Spotkania z Debby Chan połączone z pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja” odbędą się:
8 grudnia w Krakowie, klub Pauza, ul. Floriańska 18/3 II p., godz. 20.00
9 grudnia w Krakowie, Cafe Gazeta, ul. Bracka 14, godz. 14.00 (przewidziana specjalna atrakcja dla dzieci, które będą mogły wypchać gałgankami, ozdobić i zabrać do domu misia przytulankę!)
10 grudnia w Warszawie, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, godz. 18.00 (udział wezmą Maria Kruczkowska i Adam Leszczyński, dziennikarze Gazety Wyborczej)
fot. Weltumspannend Arbeiten