Książka "Żywność i demokracja", wydana przez Polską Zieloną Sieć w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT, to przystępne wprowadzenie w różne aspekty suwerenności żywnościowej.
[
UWAGA: Informujemy, że przyjmowanie zamówień papierowej wersji książki "Żywność i demokracja" zostało zakończone. Zachęcamy do lektury książki w
wersji elektronicznej.]
Publikacja autorstwa Marcina Gerwina wyjaśnia, skąd biorą się problemy z brakiem żywności w niektórych regionach świata oraz wskazuje możliwe rozwiązania. Pokazuje związek pomiędzy dostępem do żywności a realną demokracją i praktyczne znaczenie suwerenności żywnościowej w kluczowych dla walki z głodem kwestiach, takich jak dostęp do ziemi, metody uprawy roślin czy dystrybucja żywności.
Książka składa się z pięciu głównych rozdziałów: 1. Dlaczego suwerenność żywnościowa? 2. Demokracja w praktyce 3. Dostęp do ziemi 4. Farma jako ekosystem 5. Zrównoważona gospodarka.
Wśród dodatków do książki znajduje się artykuł prezentujący przykładowe inicjatywy na rzecz suwerenności żywnościowej, zrównoważonego rolnictwa i odpowiedzialnej konsumpcji podejmowane w ostatnich latach w krajach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry).
Książka "Żywność i demokracja" została wydana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz International Visegrad Fund.