Filmy wszystkich finalistów i laureatów dokumentują ponad 300 działań, takich jak spotkania z urzędnikami gmin, z nadleśnictwami, z przedstawicielami przemysłu papierniczego, wycieczki do tartaków, kontrakty z dyrekcjami, audyty zużywania papieru, akcje „makulatura za drzewko”, zbiórki makulatury na wykup koni (we współpracy z Klubem Gaja – członkiem Polskiej Zielonej Sieci), przeprowadzanie zajęć dla młodszych klas, minifestiwale filmów o tematyce leśnej, apele nt. bioróżnorodności, przygotowanie autorskich piosenek i koncertów o tematyce leśnej, bookcrossing, eko-design, pokaz ubrań z wiskozy, poszukiwanie towarów certyfikowanych w sklepach, badanie zwyczajów konsumenckich mieszkańców, budowa z drewnianych odpadów bud dla psów do schroniska, robienie zabawek z tartacznych odpadów poprodukcyjny, sadzenia drzew, wykonywanie przedmiotów z masy papierowej i z papieru czerpanego, Dzień bez mięsa i wiele wiele innych.
Oficjalne wyniki zwycięzców etapu ogólnopolskiego zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek 14 czerwca 2012 roku w Warszawie. Na etapie ogólnopolskim zwycięzcami zostali:
1. Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół w Kwilczu
2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Włodawie
3. Gimnazjum Nr 2 w Chojnowie
W uzasadnieniu wyboru jury etapu ogólnopolskiego napisało:
"O wyborze zwycięskiego filmu z Kwilcza zadecydowało budowanie kampanii i zaprezentowanie zaangażowania i rozwijania działań w klasie, społeczności lokalnej, a następnie lokalnie w mediach, w nadleśnictwie i przemyśle drzewnym. Ogromna ilość działań i pomysłowość (np. budowa bud dla psów) wynikająca z rozpoznania lokalnego zapotrzebowania jest warta wyróżnienia. Forma reportażowa została dobrze zaprojektowana a ujęcia zdjęć pokazują zaangażowanie uczniów i nauczyciela. Zespół z Kwilcza jest też od dawna zaangażowany w działania proekologiczne, więc projekt „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” nie wydaje się być akcyjnym działaniem.
Szkoła z Włodawy otrzymuje drugie miejsce za dużą ilość podjętych działań wybranych z „Pakietu edukacyjnego” jak i swoich własnych pomysłów, nawiązano dobrą i stałą współpracę z mediami oraz innymi instytucjami (…).
Miejsce III dla Gimnazjum nr 2 w Chojnowie przyznano za bardzo dobre techniczne wykonanie oraz pomysłowość w fabule prezentacji działań. Szkoła zaplanowała po kolei swoje działania oraz zaangażowała społeczność szkolną w tematykę odpowiedzialnej gospodarki leśnej."
Przyznano następujące nagrody:
• 3 zestawy sadzonek drzew i krzewów jako nagrody dla 3 zwycięskich klas
• 66 zestawów przyborów szkolnych z certyfikowanego drewna – nagrody dla uczniów z 3 klas
• DVD i serie płyt edukacyjnych na nagrodę dla 1. klasy na etapie ogólnopolskim konkursu (I edycja projektu):
EkoKolekcja – odkryj zaginione światy:
• Tajemnice Oceanu
• Genesis (Alain Sarde)
• Home S.O.S. Ziemia (Luc Besson, Yann Arthus-Bertrand)
BBC Earth (David Attenborough):
• Życie początek
• Prywatne życie roślin
• Zadziwiające życie bezkręgowców
• Życie pośród lodu
Odtwarzacz DVD zawiera deklarację producenta: Low power consumption and environmental packaging asimpleswitch.com zaś pierwsza kolekcja płyt: NAMP Recycled Approved 100%, przyjazny papier, EMAS.
Dodatkowo laureaci 1 i 2 miejsca pojadą do Rumunii na wymianę młodzieży, gdzie spotkają się z rówieśnikami prowadzącymi w tym kraju analogiczne projekty.
Galę ogłoszenia wyników konkursu uświetnił Robert Cyglicki prowadzący kampanię leśną w Greenpeace Poland, który opowiedział o działaniach Greenpeace w Polsce i na świecie na rzecz lasów. Oficjalną część gali zakończyła wycieczka do Biblioteki UW.