W marcu 2013 w życie wchodzi nowe rozporządzenie w sprawie drewna służące przeciwdziałaniu handlowi na teren UE nielegalnie pozyskanym drewnem. Rozporządzenie obejmuje szeroki zakres produktów, w tym produkty z litego drewna, pokrycia podłogowe, sklejkę, pulpę i papier.
W październiku 2010 r. UE przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie drewna służące przeciwdziałaniu handlowi nielegalnie pozyskanym drewnem. Jest to jedno z szeregu działań w ramach przedstawionego w 2003 r.planu działań UE na rzecz egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa (
FLEGT).
Nielegalność drewna polega na naruszeniu przepisów kraju pozyskania. Takie pozyskiwanie jest problemem globalnym, mającym poważne, negatywne skutki o charakterze gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Skutkuje utratą przychodów dla społeczności trudniących się legalnym pozyskiwaniem drewna, utratą bioróżnorodności, związane jest z konfliktami dotyczącymi gruntów i zasobów, a nawet pozbawianiem domów i konfliktami zbrojnymi!
Rozporządzenie przeciwdziała handlowi nielegalnie pozyskanym drewnem i produktami z takiego drewna, ustanawiając trzy kluczowe obowiązki. Pierwszy z nich to zakaz wprowadzania do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna i produktów, pochodzących z takiego drewna – taki proceder będzie przestępstwem.
W rozporządzeniu ustanowiono również wymóg, aby podmioty handlowe w UE, które po raz pierwszy wprowadzają produkty z drewna do obrotu w UE, postępowały z „należytą starannością”. Po wprowadzeniu do obrotu drewno i produkty z drewna mogą być dalej sprzedawane lub przetwarzane, zanim dotrą do konsumenta końcowego. Aby zapewnić identyfikowalność produktów z drewna, podmioty gospodarcze w tej części łańcucha dostaw (zwane w rozporządzeniu podmiotami handlowymi) mają obowiązek prowadzić ewidencję dostawców i klientów.
Jeśli zajmujecie się importem drewna lub produktów z drewna (w tym celuloza i papier) na teren Unii Europejskiej tym goręcej zapraszamy was na konferencję ”Stosowanie przepisów Unijnej Weryfikacji Legalności Drewna na gruncie polskim oraz dostosowanie norm FSC do wymagań unijnych”. Konferencja organizowana przez
NEPCon Sp. z o.o. i
FSC® Polska ma na celu pomóc importerom drewna uniknąć nieprzewidzianych trudności, a także zapoznać zainteresowanych z nowymi wymogami, by móc wdrożyć odpowiednie procedury jak najszybciej.
Konferencja organizowana jest w Warszawie dnia 16 listopada 2012 r. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00 w sali B Warsaw Conference Center (ul. Górczewska 124). Patronat nad spotkaniem objął Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski.
Spotkanie kierowane jest do przedstawicieli firm branży drzewnej, którzy wraz z początkiem 2013 r. będą musieli sprostać nowym wymogom. Podczas konferencji zostaną omówione następujące tematy:
• Wdrożenie i stosowanie przepisów Rozporządzenia PE i Rady UE nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r na gruncie polskim;
• Dostosowane norm FSC do wymogów unijnych weryfikacji legalności drewna;
• Problem nielegalnego handlu drewnem;
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z panią Joanną Chodkowską tel. + 48 609 101 590, e-mail:
jch@nepcon.net
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona.