Czas na zmianę. Wybierz lokalność!
Wtorek, 04.06.2013. Maria
Czas na zmianę. Wybierz lokalność!
Czy możemy mieć wpływ na to, co jemy? Czym jest zrównoważona produkcja żywności? Dlaczego warto wspierać lokalnych rolników? Dlaczego walka o dobrej jakości żywność staje się coraz ważniejsza? Co możesz zrobić, aby Twój region rozwijał się w zrównoważony sposób? W jakie inicjatywy warto się zaangażować i gdzie szukać wsparcia w działaniu?
 
Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w publikacji Polskiej Zielonej Sieci „Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać rolnictwo przyjazne przyrodzie i ludziom?”. Przygotowaliśmy ją w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT, aby w ten sposób pokazać globalny wymiar systemu żywnościowego, który obejmuje nas wszystkich – konsumentów i rolników europejskich oraz społeczności i rolników krajów globalnego Południa. Obecnie stoimy przed wieloma wyzwaniami środowiskowymi (m.in. zmiany klimatu) i społecznymi (np. degradacja społeczności wiejskich), które mają znaczący związek ze sposobem produkcji i konsumpcji naszej żywności.
 
Zazwyczaj nie widzimy już, jak powstaje żywność, którą kupujemy, i nie zdajemy sobie sprawy, jakie problemy środowiskowe czy społeczne powoduje jej wytwarzanie. Nigdy wcześniej konieczność powrotu do lokalnej produkcji żywności, zrównoważonego rolnictwa i odbudowania relacji między producentami żywności a konsumentami nie była tak ważna. Twoje zaangażowanie ma znaczenie, bo tylko wspólny wysiłek ludzi na całym świecie może przynieść rzeczywistą zmianę.
 
Nasza publikacja ma charakter poradnika, w którym znajdziesz wiele propozycji tego, co możesz zrobić indywidualnie oraz razem z innymi, którzy myślą podobnie jak Ty. Dowiesz się, między innymi, dlaczego warto uprawiać własne warzywa, jak działają kooperatywy spożywcze oraz poznasz inicjatywy na rzecz lokalnego rozwoju.
 
Publikacja jest dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej, którą możesz pobrać w formacie PDF tutaj.
 
Życzymy inspirującej lektury i owocnych działań!
 
Komentarze
Wioletta 08.06.2013 09:28
Wiele z zawartych w publikacji myśli, jest wyartykułowaniem moich własnych spostrzeżeń w zakresie tego co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu. Od kilku lat prowadzę małą rzemieślniczą piekarnię, której specyfiką jest m.in. jego lokalność, rozmawiam z klientami, kooperantami, konkurencyjnymi firmami. Wniosków jest wiele: Umiera rzemiosło, drobny polski handel, pieniądz pochodzący od lokalnych zakupowiczów idzie w daleki świat, niewielu dostrzega związek pomiędzy brakiem pracy a robieniem zakupów w sklepach sieciowych wielko, czy średnio - powierzchniowych. Tak na prawdę to nawet ciężko rozmawiać w otoczeniu na ten temat. Chyba, że kogoś temat dotyczy bezpośrednio, to wtedy można konstruktywnie rozmawiać, pośredniego związku sytuacji społecznej, tudzież ekonomicznej z własnymi nawykami zakupowymi niewielu dostrzega, bo to wymaga zainteresowania i wysiłku intelektualnego.