Książka „Etyka w modzie czyli CSR w przemyśle odzieżowym” jest nową publikacją na temat odpowiedzialnych postaw w modzie, a zarazem kompletnym przewodnikiem po zapleczu produkcji ubrań. Polecamy!
Magdalena Płonka w swojej książce „Etyka w modzie czyli CSR w przemyśle odzieżowym”, pierwszej i jedynej pozycji wydawniczej w Polsce poświęconej problemom zatruwania wody, niszczenia lasów, skalpowania zwierząt i łamania praw człowieka przez korporacje odzieżowe, pokazuje ukrywane koszty mody. Nie pozostawia jednak czytelników bezradnych wobec poruszanych problemów, ale pokazuje możliwe rozwiązania, etyczne postawy i obraz lepszej przyszłości dla mody. Autorka docieka źródeł współczesnego konsumpcjonizmu, wywodząc go z XVII-wiecznego humanizmu. Poddaje także analizie zjawiska ekonomiczne zglobalizowanej gospodarki, jak shipping i cocooningoraz ich ogólny wpływ na gospodarkę. Jako propozycję rozwiązania współczesnych problemów natury etycznej w branży odzieżowej, przybliża koncepcję Corporate Social Responsibility.
Czytelnik dowiaduje się o rzeczywistym statusie praw pracowniczych w fabrykach produkujących tekstylia i nagminnym łamaniu praw człowieka przez globalne marki i ich podwykonawców. Tekst pokazuje, że BHP jest dla nich często obcym pojęciem, przez co dochodzi do regularnych nadużyć i tragedii – od nieodpłatnych nadgodzin, przez prześladowania aktywistów po katastrofalne pożary w zakładach pracy. Poznajemy także znaczenie solidarności pracowniczej wobec wyzysku, czyli działania związków zawodowych.
Publikacja skupia się na wzajemnych powiązaniach mody i ekologii. Krytyce zostaje poddana
produkcja bawełny, jako wyjątkowo szkodliwa dla środowiska. Omówiono m.in. problem zużycia wody, śladu węglowego oraz wpływu stosowanych chemikaliów na zdrowie końcowego odbiorcy. Publikacja przedstawia również alternatywy wobec konwencjonalnych metod produkcji, a mianowicie
bawełny ekologicznej i wytwórczości lokalnej. Przybliżony zostaje też innowacyjny temat fabryk ekologicznych, które, choć wymagają większych nakładów finansowych, przynoszą długofalowe korzyści dla właścicieli i środowiska.
Autorka opisuje związki przemysłu odzieżowego z wykorzystywaniem zwierząt. Poznajemy tu niechlubne tajniki produkcji ubrań z wełny, futer oraz skór egzotycznych, a także wpływ ich wytwarzania na środowisko naturalne. Dowiadujemy się, jakie są stylowe i ekologiczne alternatywy wobec odzieży ze zwierzęcych skór, a także jak od strony prawnej przeciwdziałać nadużyciom w tej kwestii.
Czytelnik opracowania znajdzie w nim odpowiedzi na pytanie, jakie działania można podjąć w celu zmiany obecnej sytuacji, a wśród ich propozycji zostały podkreślone: rola certyfikatów i edukacja młodych pokoleń. Osobny fragment przybliża zjawisko greenwashingu, czyli tzw. „zielonego marketingu”.
Magdalena Płonka jest wykładowcą Corporate Social Responsibility w przemyśle odzieżowym w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Współtworzyła, pierwszy na polskim rynku „Przewodnik po etyce w modzie” Polskiej Akcji Humanitarnej oraz była zaangażowana w realizację projektu Polskiej Zielonej Sieci "Kupuj odpowiedzialnie ubrania". Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po zdobyciu dyplomu projektanta ubioru, pracowała przy kolekcjach autorskich i dla polskich marek odzieżowych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie mody, m. in.: Złotej Nitki, Srebrnej Pętelki. W 1999 roku została zaliczona do grona stu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce przez magazyn PANI. Od 2010 roku jest biegłym sądowym z zakresu Projektowania Ubioru/Kostiumografii.