W Łodzi i w Warszawie działają już kooperatywy spożywcze!
Czwartek, 01.07.2010. Zuza
W Łodzi i w Warszawie działają już kooperatywy spożywcze!
Żródło: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.couponsherpa.com/images/blog/large/start-food-coop.jpg&imgrefurl=http://www.couponsherpa.com/ask-coupon-sherpa/how-to-start-a-food-buying-club/&usg=__VQb7JEy1-fjZAs9ydOjwf7Pxgbg=&h=400&w=620&sz=50&hl=p
20 czerwca odbyły się pierwsze zakupy organizowane w ramach Kooperatywy Spożywczej w Łodzi. Kupiono ponad 100 kilogramów warzyw i owoców na podstawie zamówień 18 członków i członkiń kolektywu. Najwięcej było zamówień na "polityczne pomidory", których kupiono aż 25 kg.
 
autorka: Zuza Zajczenko
autorka: Zuza Zajczenko
 
Inspiracją do założenia Kooperatywy w Łodzi była kilkomiesięczna działalność Warszawskiej Kooperatywy Spożywców, która działa i rozwija się od kilku miesięcy. Pomysł zrodził się w Łódzkim Centrum Społecznym Młodych Socjalistów, podczas spotkania dyskusyjnego o współpracy samorządu z oddolnymi inicjatywami społecznymi. Jednym z gości spotkania był Tomasz Sikora, który opowiedział o działalności nieformalnej spółdzielni w Warszawie i zainteresował pomysłem łodzian. 
 
Sens działalności Kooperatywy opiera się na kupowaniu produktów rolnych bezpośrednio od producentów. Pominięcie łańcucha pośredników pozwala m.in. na znaczne obniżenie cen zakupów. Dzięki tej oszczędności część pieniędzy (dokładnie 10 proc. wartości zakupów) można odprowadzać na "fundusz gromadzki", który zgodnie z informacjami ze strony Kooperatywy ma służyć realizacji celów socjalnych oraz wspieraniu działań na rzecz sprawiedliwości społecznej. Jak mówi Maciej Konieczny,  członek Warszawskiej Kooperatywy Spożywców : "nasza kooperatywa jest spółdzielnią spożywczą. Jest to zatem inny twór niż spółdzielnie producenckie, czy spółdzielnie sprzedawców, które są zdecydowanie bardziej popularne. Nam jako spożywcom chodzi o stworzenie alternatywnego wobec kapitalistycznego, czy wielkokapitałowego, obiegu żywności. Nasze przedsięwzięcie polega na organizowaniu się do wspólnego zakupu produktów spożywczych. Bliska jest nam idea sprawiedliwego handlu, w myśl której obrót żywności nie powinien opierać się na zysku, tylko na sprawiedliwej umowie między producentem i konsumentem. Celem jest spełnienie realnych potrzeb tak producenta, który musi się jakoś utrzymać i żyć godnie, jak i konsumenta, który chce dostać zdrową, tanią, ale niekoniecznie najtańszą z możliwych, żywność. Rynek kapitalistyczny tego nie gwarantuje. Istotna jest dla nas też świadomość ekologiczna. Chcemy jeść zdrowo i kupować artykuły spożywcze od producentów, którzy nie szkodzą środowisku poprzez proces produkcji."
 
Ponadto podczas zebrania założycielskiego Kooperatywy, które odbyło się 28 maja br. w Łódzkim Centrum Społecznym, osoby zaangażowane w inicjatywę postanowiły m.in., że celem działalności Kooperatywy będzie zbliżanie się do założeń Sprawiedliwego Handlu. Kooperatywa łódzka  zrzesza już prawie 40 członków i członkiń z różnych organizacji społeczno-politycznych oraz osoby dotychczas niezaangażowane politycznie. Inicjatywa jest w pełni niezależna, ma także nieformalny i niehierarchiczny charakter.
 
Najbliższe zebranie Kooperatywy Spożywczej w Łodzi odbędzie się 28 czerwca w Łódzkim Centrum Społecznym przy ul. Rewolucji 1905 r. 46, natomiast kolejne zakupy planowane są na 2 lipca. Jeśli chcecie przyłączyć się do kooperatywy warszawskiej wystarczy napisać mail na ten adres: glow26@aster.pl.
 
Więcej informacji o Kooperatywie łódzkiej - www.centrumspoleczne.pl/kooperatywa
Więcej informacji o Kooperatywie warszawskiej - http://www.kooperatywy.pl/spoldzielnia.php
 
 
Komentarze
Zuza 24.11.2010 13:27
Nic nie stoi na przeszkodzie by samemu zostać inicjatorem takiego kooperatywu. Proponuję skontaktować się z kooperatywą łódzką lub warszawską i dopytać się o szczegóły. Potem proszę nas poinformować, jak zacznie działać, a my z chęcią o tym napiszemy :) Pozdrawiam - Autorka
treszu 24.11.2010 12:50
a kiedy krakow?